Foto: Osobný archív (Samo Spáč)

Politológ Samo Spáč z Katedry politológie upozorňuje na polarizáciu slovenskej spoločnosti, zároveň tvrdí, že včerajší atentát nie je vyjadrením jej postoja.

Včera 15. mája 2024 prijala tiesňová linka krátko po 14:30 hlásenie o postrelenom mužovi v Handlovej. Na miesto bol okamžite vyslaný záchranný vrtuľník. Postreleným mužom, ktorý utrpel viaceré strelné zranenia, bol predseda vlády Robert Fico. Ten sa aktuálne nachádza v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. Je po operácii, jeho stav je stabilizovaný, no stále vážny.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí o politicky motivovanom atentáte, spoločnosť však dôrazne vyzýva, aby na nenávisť neodpovedala nenávisťou. V priebehu včerajšieho dňa zazneli názory, že útok na premiéra je útokom na demokraciu.

„Interpretácia, že to je útok na demokraciu, je asi trochu prehnaná. Je to určite útok na demokraticky zvoleného politika, na konkrétnu demokratickú inštitúciu,“ vysvetľuje Samo Spáč z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

V rozhovore pre interez okrem iného hovorí, čo možno očakávať od spoločnosti v nasledujúcich chvíľach a ako bude ďalej Slovensko fungovať.

Včera sme boli svedkami atentátu na predsedu vlády Roberta Fica. Ako ste tento fakt spracovali ako politológ?

Útok, s cieľom vraždiť, na predsedu vlády je na Slovensku bezprecedentný a v demokracii nemá miesto. Samozrejme, podobné útoky sa dejú a vždy sa diať môžu, pretože z povahy veci je správanie jednotlivcov nepredvídateľné a neexistuje zaručený spôsob, ako niečomu takému predchádzať.

V diskusii zaznelo, že ide o útok na demokraciu. Je to správna interpretácia?

Interpretácia, že to je útok na demokraciu, je asi trochu prehnaná. Je to určite útok na demokraticky zvoleného politika, na konkrétnu demokratickú inštitúciu – predsedu vlády, ale demokracie nepadajú po akte jedného človeka.

Je ale tá slovenská demokracia ohrozená?

Demokracia je taká silná, ako silné, efektívne a demokratické sú jej inštitúcie. Určite je v tomto momente priestor aj na to, aby sme prehodnotili fungovanie bezpečnostných zložiek štátu, aj ochrany ústavných činiteľov.

Otázkou je, či sa dalo o plánovanom útoku vedieť včas, ako aj to, prečo môže ústavný činiteľ takto pristúpiť k davu, ktorý nepodlieha kontrole, ako aj to, či ochranka predsedu vlády reagovala tak, ako mala.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články