Foto: TASR/AP

Reakcia zahraničia na seba nenechala dlho čakať.

Nemecko „dôrazne odsudzuje teroristické útoky z Gazy proti Izraelu,“ uviedla ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v sobotu po vlne rakiet vystrelených na Izrael z palestínskej enklávy. Podobe reagovali aj vlády v Británii, Taliansku, na Ukrajine, vo Francúzsku, Španielsku či Holandsku. TASR prevzala informácie z tlačových agentúr AFP a DPA.

Izraelská armáda v reakcii na útoky Hamasu oznámila, že vyslala „desiatky“ bojových lietadiel, aby útočili na ciele Hamasu v pásme Gazy. Izrael zaviedol blokádu pásma Gazy v roku 2007 po tom, čo sa radikálny Hamas chopil moci v tejto enkláve, a odvtedy už došlo k mnohým cezhraničným vojnám medzi oboma stranami.

Foto: TASR/AP

Izrael po začatí útokov z pásma Gazy vyhlásil vojnový stav. Nemecká ministerka Baerbocková na sociálnych sieťach napísala, že palestínska militantná skupina Hamas „prispieva k stupňovaniu násilia“ a apelovala, že „násilie a rakety zacielené na nevinných ľudí treba okamžite zastaviť“.

Izrael „má našu plnú solidaritu a má právo, garantované medzinárodným právom, brániť sa proti terorizmu“, uviedla Baerbocková, keď izraelská armáda začala podnikať letecké protiútoky na palestínske pásmo Gazy ovládané radikálnym hnutím Hamas.

Reakciu pridal aj český prezident Pavel

Česká vláda v sobotu slovne odsúdila palestínske hnutie Hamas, ktoré spustilo útoky na Izrael. Prezident Petr Pavel útoky označil za odsúdeniahodný teroristický čin voči štátu Izrael a civilnému obyvateľstvu. TASR správu prevzala z agentúry AFP a sociálnej siete X (predtým Twitter).

„Raketové útoky a prenikanie kománd Hamasu do Izraela zablokuje akékoľvek snahy o mierové riešenie palestínsko-izraelského konfliktu na dlhú dobu,“ napísal Pavel na sociálnej sieti. Dodal, že toto agresívne konanie nutne vyvolá tvrdú a oprávnenú reakciu Izraela, ktorá si vyžiada mnoho obetí. „Cesta k urovnaniu akýchkoľvek problémov nevedie cez agresívne ozbrojené akcie, ale je potrebné hľadať ich za rokovacím stolom a s veľkou dávkou dobrej vôle,“ dodal.

Foto: TASR/AP

Nemecko sa po začatí ruskej invázie na Ukrajinu znovu vyzbrojuje a nedávno oznámilo nákup systému raketovej protivzdušnej obrany Arrow 3 od Izraela. Berlín to označil za „historickú“ dohodu a dôležitý príspevok Izraela k bezpečnosti Európy.

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly tiež ostro kritizoval útok palestínskej militantnej organizácie Hamas na Izrael. „Spojené kráľovstvo jednoznačne odsudzuje strašné útoky Hamasu na izraelských civilistov,“ napísal Cleverly na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter. „Spojené kráľovstvo bude vždy podporovať právo Izraela na sebaobranu,“ doplnil.

Taliansko v sobotu vyhlásilo, že podporuje „právo Izraela na sebaobranu“ proti prebiehajúcemu „brutálnemu útoku“, keď na územie Izraela dopadli z pásma Gazy už stovky rakiet. Vláda v Ríme „čo najdôraznejšie odsudzuje teror a práve prebiehajúce násilie proti nevinným civilistom“.

Ukrajina tiež v sobotu, po vypálení rakiet z pásma Gazy, vyjadrila solidaritu s Izraelom. „Ukrajina ostro odsudzuje prebiehajúce teroristické útoky proti Izraelu, vrátane raketových útokov proti civilnému obyvateľstvu v Jeruzaleme a Tel Avive. Vyjadrujeme našu podporu Izraelu a jeho právu brániť seba a svojich občanov,“ napísalo na sociálnych sieťach ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Foto: TASR/AP

K odsudzujúcim reakciám na útoky z Gazy sa pridalo tiež Francúzsko. Paríž vyjadruje „plnú solidaritu s Izraelom a obeťami“ a zdôrazňuje, že „absolútne odmieta terorizmus a je oddaný myšlienke bezpečnosti Izraela“. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že útoky „dôrazne odsudzuje“.

Vyjadrilo sa aj Rusko

Holandský premiér Mark Rutte reagoval: „Prichádzajú desivé zábery z Izraela. Teroristická organizácia Hamas podniká bezprecedentný útok na Izrael… Toto násilie musí prestať. Izrael má plné právo brániť sa.“ Španielsko vyhlásilo, že je „šokované rozsiahlym násilím“ – útokmi na Izrael.

Foto: TASR/AP

Rusko reagovalo výzvou na zdržanlivosť. „Sme teraz v kontakte s každým. S Izraelčanmi, Palestínčanmi, Arabmi,“ povedal námestník ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov pre ruskú súkromnú tlačovú agentúru Interfax. Dodal: „Samozrejme, vždy vyzývame na zdržanlivosť.“

Stanovisko Slovenska

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) dôrazne odsudzuje pokračujúce teroristické útoky proti Izraelskému štátu a jeho obyvateľom. Rezort diplomacie zároveň upozorňuje cestujúcu verejnosť na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Izraeli.

„Občanov SR, ktorí sa nachádzajú v Izraeli, vyzývame na maximálnu ostražitosť a dodržiavanie pokynov miestnych orgánov. V prípade potreby môžu občania kontaktovať Zastupiteľský úrad SR v Tel Avive. Dôležité informácie aj kontakty sú zverejnené na webovej stránke rezortu (www.mzv.sk) či veľvyslanectva, ako aj na sociálnych sieťach,“ informoval hovorca ministerstva Matúš Dávid.

Dianie v Izraeli podľa jeho slov rezort diplomacie pozorne sleduje a vyhodnocuje. Občanov zároveň v mene rezortu vyzval, aby sledovali informácie len z overených zdrojov. Militantné hnutie Hamas v noci na sobotu vypálilo na Izrael stovky rakiet a palestínski ozbrojenci prenikli z pásma Gazy na územie Izraela. Izraelská armáda v reakcii vyhlásila vojnový stav a spustila útoky na ciele v pásme Gazy.

Uložiť článok

Najnovšie články