Foto: Profimedia

Medzinárodný trestný súd požiadal o vydanie zatykačov na izraelského premiéra, ministra obrany a 3 vodcov Hammasu.

Prokurátor medzinárodného trestného súdu Karim Kahn žiada o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Gallanta a na troch vodcov Hamasu: Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju, informuje Times of Israel

Dôvodom sú vojnové zločiny, ku ktorým dochádza od roku 2023, kedy na jeseň Hamas podnikol teroristické útoky na civilistov v Izraeli.

Kahn špecifikoval, že Netanjahu a Galant by mali byť obvinení z vyhladzovania a vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania sa na civilistov v konflikte. Trojica vodcov Hamasu by podľa Kahna mala byť obvinená z vyhladzovania, vraždy, brania rukojemníkov, znásilnenia a sexuálneho napadnutia vo väzbe.

Kahn vo svojom vyhlásení v súvislosti s konaním izraelskej strany uviedol, že účinky používania hladovania ako spôsobu vedenia vojny spolu s ďalšími útokmi a kolektívnymi trestami proti civilnému obyvateľstvu Pásma Gazy sú akútne, viditeľné a všeobecne známe. Zahŕňajú podvýživu, dehydratáciu, utrpenie a zvyšujúci sa počet úmrtí medzi palestínskym obyvateľstvom vrátane novorodencov, batoliat, detí vyššieho veku a žien.

Na margo vpádu palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 Kahn uviedol, že na vlastné oči videl „zničujúce scény týchto útokov a vplyv týchto bezohľadných zločinov“. Na základe rozhovorov s pozostalými Kahn dodal, že útoky kománd boli naplánované a vykonané tak, aby „premyslenou krutosťou a extrémnou bezcitnosťou spôsobili neutíšiteľnú bolesť“.

Uložiť článok

Najnovšie články