Foto: SITA

Viac ako pol milióna ľudí uteká pred bojmi v Rafahu a na severe Pásma Gazy, uvádza OSN.

Viac ako pol milióna Palestínčanov bolo v ostatných dňoch vysídlených v dôsledku eskalácie izraelských vojenských operácií v južnej a severnej časti Pásma Gazy. Tvrdí to Organizácia Spojených národov (OSN).

450-tisíc vyhnaných minulý týždeň

Z Rafahu na juhu Pásma Gazy bolo minulý týždeň vyhnaných približne 450-tisíc Palestínčanov, uviedol v utorok Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Predtým, ako sa Izrael začal tlačiť do mesta, ktoré je podľa Izraela poslednou baštou Hamasu, sa v Rafahu ukrývalo približne 1,3 milióna ľudí.

Izraelské sily tiež bojujú s militantmi z hnutia Hamas v severnej časti Pásma Gazy, kde armáda začala rozsiahle operácie už v predchádzajúcich fázach vojny. Na základe sobotňajších príkazov armády na evakuáciu bolo podľa OSN doteraz presídlených približne 100-tisíc ľudí.

Susedný Egypt vyjadril dosiaľ svoju najsilnejšiu námietku voči ofenzíve v Rafahu a uviedol, že má v úmysle formálne sa pripojiť k prípadu Juhoafrickej republiky na Medzinárodnom súdnom dvore, podľa ktorého Izrael v Pásme Gazy pácha genocídu. Izrael tieto obvinenia odmieta. Vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí sa cituje „zhoršujúca sa závažnosť a rozsah izraelských útokov proti palestínskym civilistom“.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vo vyhlásení uviedol, že nechápe, ako by sa dala rozsiahla invázia do Rafahu zosúladiť s medzinárodným humanitárnym právom. Postup Izraelčanov opätovne skritizoval aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Uložiť článok

Najnovšie články