Ukrajinou otriasli prvé demonštrácie od začiatku vojny. Konali sa vo viacerých mestách po tom, ako ukrajinský parlament 22. júla prijal zákon, ktorý oslabuje nezávislosť kľúčových protikorupčných inštitúcií. Národný úrad pre boj proti korupcii (NABU) a Špecializovaná protikorupčná prokuratúra (SAPO), ktoré vznikli po Euromajdane, pritom symbolizujú pokrok, ktorým sa chce Ukrajina priblížiť Európskej únii.
„Zrejme sa vyšetrovanie korupcie dotklo ľudí blízkych Zelenskému a toto bola reakcia, iné vysvetlenie nemám,“ konštatuje zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba.
V krátkom rozhovore sme sa ho pýtali na situáciu na Ukrajine, na dôvody jeho nepopulárnych krokov, ale aj na to, aký dlhodobý dosah to môže mať.
Ukrajinou pritom v posledných týždňoch rezonujú aj ďalšie udalosti. Vláda sa rozhodla nevymenovať víťaza transparentného výberového konania na pozíciu šéfa Úradu pre hospodársku bezpečnosť, a neskôr vyvolalo odpor aj vyšetrovanie protikorupčného aktivistu Vitalija Šabunina, dlhoročného kritika Zelenského.
Poslednou kvapkou k zorganizovaniu protestov bolo práve podpísanie spomínaného zákona.
Ustúpil protestom aj kritike
Dianie na Ukrajine neušlo pozornosti západných spojencov. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová žiadala od Zelenského vysvetlenie a pripomenula mu, že boj proti korupcii je neoddeliteľnou súčasťou prístupového procesu Ukrajiny do EÚ.
Po tom, ako padli slová o zrade Majdanu a obvinenia prezidenta Volodymyra Zelenského z toho, že opakuje chyby bývalej hlavy štátu Viktora Janukovyča, Zelenskyj ustúpil a vo štvrtok 24. júla predložil návrh nového zákona. Ten má úplne obnoviť nezávislosť protikorupčných orgánov.
„Je dôležité, aby sme si zachovali jednotu. Je dôležité, aby sme si zachovali nezávislosť. Je dôležité, aby sme rešpektovali postoj všetkých Ukrajincov,“ uviedol ukrajinský prezident na margo novej legislatívy, ktorú by mal parlament schváliť budúci týždeň.
Čo sa stalo na Ukrajine a prečo k tomu došlo?
V posledných týždňoch sa stalo veľa vecí, Zelenskyj ale pochopil, že urobil chybu a snaží sa ju rýchlo napraviť, v parlamente je už nový návrh zákona, ktorý obnovuje nezávislosť NABU a SAPO. Prezident „stiahol chvost“.
A prečo k tomu došlo? Existuje veľa špekulácií. Zrejme sa vyšetrovanie korupcie dotklo ľudí blízkych Zelenskému a toto bola reakcia, iné vysvetlenie nemám.
Opozícia prezidenta dlhodobo obviňuje z toho, že zneužíva vojnový stav, má posilnené právomoci, rovnako ako Rada národnej bezpečnosti. Ide o politický orgán, ktorého zloženie je počas vojny závislé od prezidenta.
Rada napríklad uvoľnila sankcie proti bývalému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Opozícia obviňuje Zelenského, že sa vždy nájde nejaká ruská stopa, proti Porošenkovi vytiahla staré podozrenie z roku 2015, že jeho firmy obchodovali so separatistami na Donbase.
Existujú dôvodné podozrenia, že dochádza k zneužívaniu vojnového stavu na elimináciu opozície, kritikov, ale aj médií.
Známy je aj prípad z prvého roka vojny, kedy Ukrajina začala fungovať podľa zákona o vojnovom stave. Z hľadiska národnej bezpečnosti bol vytvorený jeden informačný kanál, do ktorého sa zapojilo sedem televízií. Tým, ktoré sa odmietli zapojiť, mali byť odobraté licencie, k čomu napokon nedošlo.
Takýchto udalostí sa odohralo viac. Ukrajinské médiá na to poukazujú, hovoria, že dochádza k zneužívaniu vojenského stavu na vnútropolitické účely. Uvedomme si ale, že tu majú vojnový stav.
Môžu mať Zelenského kroky, ktoré v poslednej dobe robí, vplyv na jeho postavenie medzi spojencami?
Jednoznačne áno, všetci mu to už dali najavo, od USA cez Holandsko, Dánsko a Európsku komisiu (EK). Tá cúvla z plánu B, ktorým chcela obísť veto Maďarska a otvoriť prístupové rokovania už v júli. Zákon nebol odkonzultovaný s komisiou, a tá sa preto rozhodla nekonať, pretože Ukrajina sľúbila, že bude prehlbovať nezávislosť inštitúcií bojujúcich s korupciou. Komisia žiada vysvetlenie.
Takže to, čo sa stalo, je pre Zelenského aj vnútropolitický problém, rovnako ako aj vo vzťahu k spojencom. Ozvali sa Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) aj G7, a tá jasne uviedla, že pokiaľ Ukrajina chce rátať s masívnou finančnou podporou a s obnovou po vojne, boj s korupciou je témou číslo jeden, v ktorej nesmie dôjsť k pochybeniam.
U nás Fico urobil to isté, zrušil všetky špecializované úrady na boj s korupciou. My ale nie sme v situácii, v akej sa nachádza Ukrajina.
Môže to ovplyvniť mierové rokovania a budúcnosť Ukrajiny?
Nie. Korupciu v mierových rokovaniach nikto riešiť nebude. Tá bude témou až pri podpore Ukrajiny zo strany západných krajín a medzinárodných organizácií v súvislosti s európskou integráciou.
Pri protestoch, ktoré začali ihneď vo viacerých mestách, Zelenskyj pochopil, že tadiaľto cesta nevedie a že ak sa chce v budúcnosti po skončení vojny uchádzať o podporu voličov, takéto kroky nemôže robiť. Preto, našťastie, rýchlo cúvol.
Nahlásiť chybu v článku