Ešte začiatkom apríla sme vás informovali o tom, že spoločnosť Domoss musela vplyvom negatívnych faktorov zatvoriť niekoľko svojich kamenných pobočiek. Zástupcovia firmy avizovali, že zvyšujúce sa náklady či nová vládna konsolidácia im spôsobila problémy. Tie zrejme vytrvali a piešťanský predajca sa chce dlhov zbaviť v reštrukturalizačnom konaní.
Domoss na slovenskom trhu pôsobí od roku 1990 a ide o pomerne silného regionálneho hráča. Zameriava sa na predaj elektroniky, spotrebičov, vybavenia do záhrady, ale tiež pôsobí v oblasti kuchýň a kúpeľní. Ešte donedávna platilo, že firma mala predajne elektra v Piešťanoch a Dolnom Kubíne, ako aj kuchynské a kúpeľňové štúdiá v Bratislave (na Bajkalskej a Galvaniho), Trnave a Piešťanoch.
Z tohto portfólia napokon ostali iba pobočky s elektrom v Piešťanoch a Dolnom Kubíne. Ako teraz upozornil portál Denník E, ani redukovanie kamenných prevádzok zrejme Domossu nepomohlo. Ako totiž vyplýva z Registra úpadcov, Okresný súd v Nitre začal na jeho vlastnú žiadosť reštrukturalizačné konanie.
Podľa verejne dostupných zdrojov má akciovka Domoss dlh voči Finančnej správe SR vo výške 130-tisíc eur. Podľa Denníka E však zrejme spoločnosť dlhuje aj obchodným partnerom, tieto záväzky vyplynú až zo samotného konania.
Slabšia kúpyschopnosť či rastúce náklady
Keď sa v apríli riešilo zatváranie časti piešťanského biznisu, vedenie firmy uviedlo, že za problémami sú rastúce náklady či slabšia kúpyschopnosť slovenských zákazníkov.
„Tak ako všetky spoločnosti, aj Domoss musí reagovať na aktuálnu situáciu. Výrazne sa zhoršuje ekonomická situácia a tým aj kúpyschopnosť našich zákazníkov. „Konsolidačný“ balíček, ktorý začne platiť od apríla, ešte viac zaťaží firmy – a tie musia preniesť zvýšené náklady do zníženia ostatných nákladov,“ povedal ešte v marci tohto roka pre portál PNky.sk Miroslav Hrdina, predseda predstavenstva DOMOSS Technika, a. s.
Od roku 2021 akciovke každoročne klesajú tržby, pričom v uplynulých dvoch rokoch vykázala kumulatívnu stratu viac ako 2,3 milióna eur. V ziskových rokoch pritom Domoss zarobil iba desaťtisíce eur.
Zároveň, situácia na trhu s elektrom nie je na Slovensku jednoduchá ani pre veľkých hráčov. Segment začali ovládať veľké spoločnosti ako Alza, silnú pozíciu si drží aj sieť Nay, ktorá sa spojila s ďalším významným predajcom, Datartom. Koniec koncov, uplynulé mesiace boli poznačené aj krachom Okay elektra. Niekdajšia stabilná sieť u nás skončila a jej pôsobenie napokon zanechalo medzi spotrebiteľmi kontroverznú pachuť.
Nahlásiť chybu v článku