Ilustračná fotografia: Unsplash

Kým v minulosti bolo Slovensko obľúbenou lokalitou pre mnohých zahraničných investorov, dnes ich už lákajú iné krajiny.

V čase, kedy Slovensko získavalo najviac zahraničných investícií, sme boli pre firmy a podnikateľov atraktívni hlavne vďaka kvalifikovanej, no lacnej pracovnej sile. To je však už minulosťou.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Chcem veľmi jasne a veľmi tvrdo odmietnuť model hospodárskeho rastu postavený na lacnej pracovnej sile. Jednoducho, s týmto sa musíme rozlúčiť. Zabudnime na to, že Slovensko bude konkurovať iným regiónom a iným štátom sveta tým, že budeme ponúkať našim zamestnancom mzdy, ktoré sú ďaleko, ďaleko za tým, aké sú ich očakávania,“ uviedol nedávno premiér Robert Fico počas svojho príhovoru na výročnom Sneme Republikovej únie zamestnávateľov.

Ako upozornil portál Index, mzdy však nie sú jediným faktorom, pre ktorý Slovensko prichádza o investorov a firmy sa sťahujú do iných krajín. Pozitívne na biznisové prostredie rozhodne nevplýva ani zavedená transakčná daň, ktorú koalícia nateraz rušiť neplánuje.

Presúvajú sa do Rumunska či Srbska

Okrem vyššie spomínaných faktorov hrá tiež rolu výška daní, odvodov, veľkosť trhu, legislatíva pri pracovných pomeroch, či dostupnosť pracovnej sily. Zrátané a podčiarknuté, Slovensko už nie je pre spoločnosti takou lákavou alternatívou a výroba sa často presúva do výhodnejších končín. Príkladom sú krajiny ako Srbsko a Rumunsko, či dokonca Portugalsko, kam v uplynulých rokoch zo Slovenska odišlo viacero firiem.

Rumunov si posledne vybrali Japonci z Yazaki, ktorí tam presunuli svoju výrobu z Michaloviec. V minulosti do tejto krajiny zo Slovenska odišli aj štyri ďalšie významné firmy.

Index dodáva, že síce nie všetky štáty sú z hľadiska samotnej priemernej mzdy oproti Slovensku atraktívnejšie, no napríklad v porovnaní s Portugalskom máme hodinové náklady vzhľadom na odvodové zaťaženie vyššie. Koniec koncov, Portugalcov si zvolil aj výrobca Ecco, ktorý po približne 30 rokoch zatvoril svoju fabriku v Martine. Tento krok sa dotkol viac ako 600 zamestnancov. Víťazne vyšlo Portugalsko tiež pri výrobe nového modelu Volkswagenu, o čom informovali Hospodárske noviny.

Dobrým príkladom je aj korporátna daň. Srbi ju majú na úrovni 15 %, Rumunsko zase na úrovni 16 %, pričom na Slovensku sa člení do troch sadzieb – tá najvyššia je 24 %.

Okrem spoločnosti Ecco sa pre exit zo Slovenska, respektíve pre úplné zatvorenie, od začiatku roka rozhodlo niekoľko významných či regionálnych firiem. Počet Slovákov bez práce sa v týchto prípadoch počíta na tisíce – komplexnejší prehľad sme si pre vás pripravili v tomto článku.

Uložiť článok

Najnovšie články