Všetci isto dobre poznáte letné festivaly, ich krásu, ale aj ich riziká. Väčšina festivalov je na naozaj na vysokej úrovni a prekvapujú vás hudbou a inými...

Všetci isto dobre poznáte letné festivaly, ich krásu, ale aj ich riziká. Väčšina festivalov je na naozaj na vysokej úrovni a prekvapujú vás hudbou a inými pridruženými atrakciami (kebab, párok v rožku, čajovne a iné perličky…), od vstupu do areálu až po moment, kedy odpadnete po tonách kvalitného alkoholu a odvezie vás sanitka. Samozrejme, že sa medzi vami isto nájdu aj menej extrémne existencie a pripusťme, že odídete domov po vlastných.

Toto však rozhodne nie je prípad Urpisingu na Zlatých Pieskoch v Bratislave. A za chvíľku vám pekne vysvetlíme prečo, aby ste neurobili tú chybu, že tam náhodou pôjdete.

uprising-piatok-62

1. Začnime pekne po poriadku headlinermi festivalu. Napríklad taký Bunny Wailer, jeden zo zakladateľov The Wailers, ktorý hrával na jednom pódiu s Petrom Toshom či Bobom Marleym. Zároveň je držiteľom troch cien grammy, čo “dokáže úplne hocikto“. Matisyahu tiež jednoznačne patrí k vynikajúcim interpretom. Dokáže zaujímavo skĺbiť reggae, rock a hip hop. Jeho hudobná tvorba sa nesie v duchu náboženského posolstva, ktoré sa z dnešnej hudby v mnohých prípadoch vytráca. Na festivale vystúpi aj známa anglická skupina UB40, ktorá je najúspešnejšou reggae kapelou histórie, veď sa im doposiaľ podarilo predať vyše 70 miliónov nosičov.  Títo páni hrajú svoju hudbu už od roku 1977 a stále si udržujú svoju popularitu. Na festivale sa vyskytne mnoho ďalších vynikajúcich interpretov zo sveta, ako ONYX, Anthony B či Jah Sun, ale aj zo Slovenska – Boy Wonder, AMO, Supa či Majk Spirit. Zaplatit 45 eur za takýto festival je rozhodne “prehnané“!!!

bunny_wailer_-_03

2. Nesporným problémom je samozrejme aj organizácia festivalu. Či už idete na festival autom, vlakom či autobusom, rozhodne vás čaká bezproblémový príchod až pred brány festivalu. V radoch do stanového mestečka alebo do areálu festivalu doslova stojíte, až zapustíte korene (rozumej: úplnú chvíľku). Možnosti ubytovania sú tiež „slabé“. Môžete sa ubytovať aj v chatkách, ktoré sú priamo v areáli kempingu. Jedným slovom – KATASTROFA!

3. Ak by ste vopred potrebovali nejaké info o festivale, máte obrovský problém. Internetová stránka je prehľadná, graficky super spracovaná a ešte k tomu aktuálna. Kto už je na takú perfekciu zvyknutý.

uprising piatok (2)

4. Pozrime sa bližšie na areál Zlatých Pieskov, ktorý je pre festival absolútne “nevhodný“. Prostrediu by sa dalo vytknúť mnoho, ale podľa nášho názoru netreba, lebo všetky nevýhody možno zhrnúť do jedného príkladu: leto + stany + voda + stromy + hudba = NUDA. Ak s týmto matematickým výpočtom nesúhlasíte, asi by ste mali oprášiť sčitovanie.

uprising-areal

Uložiť článok

Najnovšie články