Reprofoto: Youtube (@vivalongevity)

Muž, ktorý sa narodil v roku 1923 prezradil, čomu vďačí za svoj dlhý život.

Chcete sa dožiť vysokého veku, pritom si zachovať jasnú myseľ, silu a zdravie? 102-ročný profesor z Kalifornie je živým dôkazom toho, že to ide. Riadi sa týmito siedmimi každodennými návykmi.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

V čase, keď sa celý svet pýta ako sa dožiť vysokého veku v zdraví, prichádza odpoveď od človeka, ktorý má na to nielen vek, ale aj odbornosť, ako uvádza Daily Mail.

Doktor John Scharffenberg, výživový poradca a profesor z Kalifornie, má úctyhodných 102 rokov a stále žije aktívnym životom. Cestuje, prednáša, denne športuje a dokonca stále šoféruje.

Navyše tvrdí, že za svoju dlhovekosť nevďačí génom, ale každodenným návykom, nakoľko jeho matka umrela už ako 60-ročná, pričom mala Alzheimerovu chorobu, otec podľahol infarktu vo veku 76 rokov, a tiež prežil aj svojich dvoch menej aktívnych bratov.

Podľa profesora by sme sa preto mali riadiť nasledujúcimi pravidlami, ktoré nám zabezpečia dlhý život, ako prezradil v rozhovore.

Týmto dvom veciam sa vyhnite

Aj keď to znie ako klišé, Scharffenberg tvrdí, že fajčenie poškodzuje každý orgán v tele a patrí medzi najčastejšie príčiny závažných ochorení a predčasných úmrtí. Vedecké dôkazy o jeho škodlivosti sú pritom známe už celé desaťročia.

Okrem toho sa profesor úplne vyhýba alkoholu, pretože verí, že aj malé množstvo môže časom poškodiť organizmus a zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Dokonca tvrdí, že nulová konzumácia alkoholu je najbezpečnejšia.

Bez vyváženej stravy dlhovekosť nedosiahnete

Profesor odporúča jesť v pravidelných časoch a hlavne zdravo, bez maškrtenia medzi hlavnými jedlami. Jeho strava je vegetariánska, založená najmä na rastlinných potravinách, mliečnych výrobkoch, vajciach, orechoch a ovocí.

Tiež radí obmedziť konzumáciu nasýtených tukov, pretože tie sú podľa neho hlavným rizikovým faktorom srdcových chorôb.

Ďalej tvrdí, že cukor je tichý zabijak. Preto sa snaží rafinovaný cukor vo svojej strave obmedzovať.

Pohyb je kľúčový

Podľa doktora Scharffenberga je cvičenie ešte dôležitejšie ako strava. Medzi jeho obľúbené každodenné aktivity patrí intenzívna chôdza a záhradkárčenie. Najdôležitejšie je podľa neho začať s pravidelným pohybom najneskôr po 40.

Uložiť článok

Najnovšie články