Sloboda tlače vo svete čelí jednej z najväčších kríz v modernej histórii. Naznačuje to aktuálny World Press Freedom Index 2025, ktorý každoročne zverejňuje organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Po prvýkrát od vzniku tohto prestížneho rebríčka sa celosvetová situácia klasifikuje ako „ťažká“.
Slovensko v tomto rebríčku nezostalo výnimkou. Krajina si pohoršila a opäť klesla nižšie, čo potvrdzuje pretrvávajúce problémy v oblasti slobody médií a tlakov, ktorým čelia novinári aj celé redakcie.
Ako uvádza RSF, hoci fyzické útoky na novinárov sú najviditeľnejším porušením slobody tlače, ešte nebezpečnejší a podceňovaný je ekonomický tlak. Práve ten sa stal kľúčovým faktorom zhoršenia situácie v roku 2025. Podľa správy sa redakcie po celom svete snažia prežiť medzi snahou zachovať si redakčnú nezávislosť a nutnosťou zabezpečiť si ekonomické prežitie.
Výrazné problémy zaznamenali aj krajiny ako USA, Tunisko, Argentína, ale aj stabilnejšie demokracie vrátane Austrálie či Nového Zélandu. V USA napríklad prepad ekonomického ukazovateľa spôsobil, že niektoré oblasti sa zmenili na tzv. „spravodajské púšte“, kde ľudia nemajú prístup k relevantným lokálnym informáciám.
Slovensko sa prepadlo v rebríčku slobody tlače
Slovensko si v rebríčku RSF 2025 pohoršilo a kleslo na 38. miesto, čo predstavuje pokles o 12 priečok oproti predchádzajúcemu roku. Tento prepad je pripisovaný najmä zhoršeniu politického a ekonomického prostredia pre médiá, ako aj nárastu verbálnych útokov na novinárov zo strany verejných činiteľov.
Podľa Pavla Szalaia z RSF sa situácia zhoršila po nástupe vlády Roberta Fica na jeseň minulého roka. Politici namiesto odpovedí na otázky novinárov útočia na kritických žurnalistov, čo vedie k nárastu hrozieb a obáv o bezpečnosť novinárov.
Porovnanie s inými krajinami
Situácia slobody tlače je podľa organizácie RSF veľmi vážna už v 42 krajinách sveta, čo zasahuje viac ako polovicu globálnej populácie. Osobitne katastrofálny je stav v Palestíne, ktorá sa prepadla na 163. miesto. V Pásme Gazy izraelská armáda zabila takmer 200 novinárov, zničila médiá a udržiava viac než 18 mesiacov trvajúcu blokádu. Izrael klesol o 11 miest a figuruje na 112. priečke. Do skupiny najviac ohrozených oblastí sa tento rok zaradil aj Hongkong.
Na čele rebríčka sa už deviaty rok po sebe umiestnilo Nórsko, nasledované Estónskom a Holandskom. Česká republika si polepšila a obsadila 10. miesto, čo je nárast o sedem priečok oproti predchádzajúcemu roku. Nemecko kleslo z 10. na 11. miesto, pričom dôvodom je najmä nárast útokov na novinárov zo strany pravicových extrémistov.
Ukrajina si v predchádzajúcom roku polepšila o 18 miest a obsadila 61. priečku, avšak v roku 2025 zaznamenala pokles na 62. miesto, čo je pripisované pokračujúcej vojne a ekonomickým problémom médií. Rusko sa prepadlo o deväť miest a skončilo na 171. priečke, čo je spôsobené silnou štátnou kontrolou médií a potláčaním nezávislej žurnalistiky.
Na posledných miestach rebríčka sa nachádzajú Čína (178.), Severná Kórea (179.) a Eritrea (180.), kde je sloboda tlače prakticky neexistujúca.
Čo môže situáciu zmeniť?
Ako upozorňuje riaditeľka redakcie RSF Anne Bocandé, bez ekonomickej nezávislosti nemôže existovať slobodná tlač. Riešenia síce existujú, a to od spravodlivého prideľovania verejných dotácií cez reguláciu online platforiem až po posilnenie ochrany redakčnej nezávislosti, no je potrebné ich zaviesť v globálnom meradle.
Sloboda tlače je základným pilierom demokracie. Slovensko, rovnako ako ďalšie krajiny sveta, teraz stojí pred vážnou výzvou ako zabezpečiť, aby médiá zostali nezávislé, dôveryhodné a schopné plniť svoju úlohu v službe verejnosti.
Nahlásiť chybu v článku