Foto: TASR - Martin Baumann

Štátna pokladnica tak príde o približne 30 miliónov eur.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na prepravu lyžiarskymi vlekmi a lanovkami, na akvaparky, na vstupné do športovísk a reštauračné a stravovacie služby sa v prvých troch mesiacoch budúceho roka zníži zo súčasných 20 percent na 10 percent. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú schválil parlament.

Ceny by mali zostať rovnaké

Minister financií Igor Matovič v piatok pripustil, že 10-percentná DPH na reštauračné a stravovacie služby by mohla platiť aj po 31. marci budúceho roka. Podmienkou bude, aby začali prevádzkovatelia gastro služieb priznávať vyššie tržby. „Rátame s tým, že ceny zrejme zostanú rovnaké alebo nebudú stúpať a najviac to pomôže prevádzkovateľom gastra,“ povedal Matovič.

Ak gastro sektor podľa neho nebude priznávať vyššie tržby, výpadok štátu na nižšej DPH bude za tri mesiace predstavovať do 30 miliónov eur. Zníženie DPH považuje za podanú ruku pre gastro sektor. Ak podľa neho gastro sektor nezačne priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH bude platiť len v prvých troch mesiacoch budúceho roka.

Pôvodný pozmeňujúci návrh, ktorý začiatkom novembra predložil v treťom čítaní tesne pred hlasovaním o samotnej novele poslanec za hnutie Sme rodina Miloš Svrček, pritom zníženie DPH na 10 percent pre gastro sektor neobsahoval. Parlament hlasovanie o novele zákona o DPH následne odložil až na decembrovú schôdzu.

Najnovšie články