Pre svoj mimoriadny význam bol Šibám v roku 1982 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
„Je jedným z najstarších a najlepších príkladov urbanistického plánovania založeného na princípe vertikálnej výstavby,“ uvádza organizácia. Mesto je takmer úplne izolované od iných sídiel a páve vďaka tejto odľahlosti si podľa UNESCO dodnes zachováva jedinečné a ucelené svedectvo o živote tradičnej spoločnosti v tomto prostredí.
Tá síce účinne chráni materiál, no v dôsledku veternej erózie si vyžaduje pravidelnú obnovu, ktorá je dodnes neoddeliteľnou súčasťou života v meste. Ako uvádza The Guardian, miestni neustále pracujú aspoň na niektorých zo 444 budov, aby predišli prasklinám a možnému zrúteniu.
Budúcnosť mesta je ohrozená
Mesto však v 21. storočí prechádza krízou. Po útoku al-Káidy na chrám v oblasti v roku 2007, pri ktorom zahynulo desať ľudí vrátane ôsmich turistov zo Španielska, sa návštevníci mestu skôr vyhýbajú.
V článku z roku 2019 sa uvádza, že vzácne lokality dnes miestami pokrýva odpad a grafity, zatiaľ čo staroveké rezby poškodzujú piesočné búrky.

„Šibám, 1 700 rokov stará osada, sa do značnej miery vyhla priamemu násiliu. Napriek tomu, že je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, trpí dlhodobým zanedbávaním,“ uzatvára The Guardian.
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi















Nahlásiť chybu v článku