Foto: Archív Igora Chovanca

Za dobré zážitky nemusíte utratiť celoročné úspory.

S Igorom sme vás zoznámili už v predchádzajúcom rozhovore, kedy nám prezradil, ako sa mu žije v Čiernej Hore. Tentoraz vás ale vezme na cestu za skrytými pokladmi tejto krajiny. Sú ukážkou toho, že aj za málo peňazí si môžete užiť skutočne veľa kvalitnej muziky.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Najväčšia vínna pivnica na svete

„V lokalite Šipčanik, neďaleko mestečka Tuzi, sa nachádza veľkolepá vínna pivnica. Je to bývalé podzemné utajené vojenské letisko, ktoré bolo premenené na pôsobivý priestor na skladovanie a dozrievanie vína, nachádzajúci sa v srdci vinohradu, mimochodom najväčšieho na svete (23 kilometrov štvorcových),“ objasňuje Igor.

Foto: Archív Igora Chovanca

Je to najväčšia vínna pivnica na svete vôbec. Jej kľukaté chodby dlhé 356 metrov sa nachádzajú v hĺbke 30 metrov. Ide tak o skutočne skrytý poklad. Ak chcete vína aj ochutnať, platí sa degustačný poplatok 10 eur.

Najväčšia soľná panva na Jadrane

Ak sa chystáte do Čiernej Hory, nájdete tu nielen najväčšiu vínnu pivnicu na svete, ale aj ďalší unikát, a to najväčšiu soľnú panvu na JadraneSolana Ulcinj/Ulqin. „Je to takmer 15 km² veľká mokraď a jedna z najdôležitejších mokraďových oblastí na Balkáne. Význam týchto soľných panví pre sťahovavé vtáky sa bežne porovnáva s významom veľkých letísk, pretože sú skutočne uzlom pre migráciu vtákov pozdĺž Jadranu,“ dozvedáme sa od Igora.

Foto: Archív Igora Chovanca

Každý rok sem chodia načerpať sily tisícky vtákov, najmenej 252 druhov, z toho 20 ohrozených, a toto miesto má veľký význam aj pre ich rozmnožovanie. V rokoch 1926 až 1934 tu boli zriadené aj soľné závody, ktoré fungovali až do roku 2013. V roku 2019 bolo toto miesto vyhlásené za prírodný park a chránenú oblasť.

„Solana bola na svojom zenite inšpiratívnym príkladom toho, ako môžu ľudské aktivity a prírodné procesy skutočne prekvitať spoločne. Postup získavania morskej soli v Saline bol v súlade s prírodou a ľuďmi. Morská voda sa čerpala do rozsiahlych soľných panvíc, voda sa vplyvom slnka a vetra odparovala, soľ zostala a zbierala sa ručne,“ popisuje skúsený cestovateľ, pre ktorého sa Čierna Hora stala domovom.

Adrenalín v kaňone Međureč

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články