Foto: IG -Marek Mach, FB - Erik Kaliňák

Erik Kaliňák zrejme 50 eur nezíska, nepochopil zadanie.

Staré dobré diss tracky, kde sa jeden raper vysmieva druhému, sú minulosťou. Na scénu prichádza nový formát. Politik verzus občiansky aktivista. Medzi Marekom Machom a Erikom Kaliňákom zrejme ešte nepadlo posledné slovo.

Rýchly obrat

Určite si ešte pamätáte, ako sa Robert Fico po vyhlásení oficiálnych výsledkov parlamentných volieb postavil pred novinárov a sľúbil korektné vzťahy. Dôveru vláda získala len pred dvoma týždňami, medzitým dal však jasne najavo, kto je nepriateľ.

„Určite skončila éra, kedy médiá riadili tento štát. A najmä nie médiá nepriateľské, tie nebudú mať možnosť robiť to, čo robili doteraz,“ odkázal Fico médiám. Zároveň presne označil tie, ktorým nebude odpovedať a proti ktorým podnikne kroky aj na Úrade vlády. Ide o televíziu Markíza, denníky SME a N a portál Aktuality.

Na problém a nelogickosť upozornil Marek Mach, aktivista a zakladateľ občianskeho združenia Mladí. Ten natočil video, v ktorom ukazuje, ako si „nezaujatosť“ predstavujú v SMER-SD.

Zobrazuje fotku z krstu knihy podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu, na ktorej sa s ním nachádza jeden z „novinárov“ alternatívneho média. „Dlhodobo ich ospevuje, lebo na rozdiel od štandardných médií, alternatívne médiá nie sú zaujaté. Vtip je v tom, že podstatou nezaujatého novinára je aj to, že na politickej promo akcii si nebude robiť takéto kamarátske fotky,“ upozornil Mach.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí proti fašizmu (@mladiprotifasizmu)

Stavil sa o 50 eur s tým, kto ako prvý nájde fotky novinárov z denníka SME, N, Aktualít alebo TV Markíza z politickej promo akcie. „Ak také náhodou nenájdete, stačí, ak sa večer zamyslíte nad tým, aké klamstvá vám SMER v skutočnosti podsúva,“ uzatvoril.

Erik Kaliňák zasahuje

„Toto piatkové video mi musíte odpustiť, ale našiel som na ulici 50 eur, a tak sa po ne musím zohnúť,“ začína synovec Roberta Kaliňáka svoje rozprávanie. Mareka Macha označil za najnovší produkt mimovládneho sektora, ktorý zbiera jednu cenu Nadácie otvorenej spoločnosti za druhou.

Upozornil na jeho výzvu, ktorú Mach zverejnil pred pár dňami. „Dá 50 eur komukoľvek, kto mu ukáže fotku, na ktorej sú „seriózni a objektívni“ novinári hlavného prúdu odfotení s politikom tak, ako si to dovolil novinár z média, ktoré neplní predpísanú úlohu šíriť nenávisť voči SMERu,“ pretlmočil Kaliňák.

Podpredseda strany SMER – SD sa striktne držal rétoriky, ktorú strana nastavila už pred mnohými rokmi. Nevynechal útok na mimovládne organizácie, médiá, občianskych aktivistov. Macha nazval pokrytcom, ktorého úlohou nie je bojovať proti fašizmu, ale plniť politické úlohy svojich pánov.

Výstup uzatvoril tým, že mu Mach nemusí posielať žiadne peniaze, pretože odmenu by mal poslať skôr on. „Podarilo sa vám zostrihom môjho rozhovoru pre českú televíziu dokonale vyobraziť radikalizáciu médií a novinárov, vďaka ktorej vyhrávajú naprieč Európou, ale aj v Amerike zásadne tí politici, proti ktorým najviac bojujete,“ dodal mladý Kaliňák.

Nepochopil zámer  

Marek Mach si jeho snahu všimol a okamžite vyvrátil všetko, čo vo videu zaznelo, alebo bolo znázornené. „Na praktickom príklade si ukážeme, ako smeráci klamú a zavádzajú svojich voličov. Erik nepovedal svojim voličom, že má ísť o fotografie novinárov nimi zakázaných médií s politikmi a majú byť na politickej promo akcii,“ vysvetlil.

Erik Kaliňák na Machovu výzvu vo svojom videu síce zverejnil celkovo 9 fotiek, urobil však chybu. Dve z fotiek sú bez politického predstaviteľa a tretia bez zástupcu ktoréhokoľvek z médií.

Ak by sme sa na fotky pozreli ešte raz, vyradili tie, na ktorých nie sú politici, tie, ktoré sú bez novinárov a zároveň aj tie, ktoré nie sú na promo akcii typu krst knihy, nezostala by žiadna.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí proti fašizmu (@mladiprotifasizmu)

Fotky, ktoré Kaliňák stiahol z instagramových účtov novinárov alebo politikov, sú odfotené pred alebo po rozhovoroch. Nachádzajú sa na nich výhradne politici z opozičných strán. Našli by sa však dokonca aj také, ku ktorým sa zrejme nedopátral, na ktorých sú predstavitelia strán HLAS – SD alebo SMER – SD.

Uložiť článok

Najnovšie články