Foto: TASR - Martin Baumann

Ministerstvo zahraničných vecí už podľa neho nebude hovorcom cudzích, ale slovenských záujmov.

Predseda Smeru-SD Robert Fico chce, aby sa o programovom vyhlásení a dôvere vláde hlasovalo v parlamente do 17. novembra. Termín by chceli stihnúť v prípade, že vláda bude menovaná na budúci týždeň. „Základné piliere nového programového vyhlásenia vlády sme veľmi jasne zadefinovali v memorande o porozumení, ktoré sme schvaľovali a podpisovali minulý týždeň,“ dodal.

Cieľom novej vlády bude podľa Fica konsolidovať verejné financie tempom, ktoré neohrozí dosiahnutý sociálny štandard a zároveň umožní veľké investície na podporu hospodárskeho rastu. Zámerom je do roku 2027 rast životnej úrovne a reálnych miezd.

Zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nemenná, zdôraznil ďalej Fico. „Bude založená na členstve Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO, ale pri veľmi razantnom pôsobení pri ochrane národno-štátnych záujmov,“ vyhlásil.

Ministerstvo zahraničných vecí už podľa neho nebude hovorcom cudzích, ale slovenských záujmov. „Bude sa robiť slovenská zahraničná politika, bude sa budovať zdravé vlastenectvo, bude sa posilňovať suverenita,“ dodal. Chce, aby bolo Slovensko solídnym partnerom, no s odvahou odmietnuť opatrenia, ktoré by poškodzovali jeho záujmy.

Načrtol tiež zmeny v trestnom práve a mechanizme ochrany ľudských práv. „Nám je zbytočné mať mechanizmus ochrany ľudských práv, ak od podania, v ktorom sa upozorňuje na vážne defekty v právnom systéme, uplynú tri roky a až po troch rokoch príslušný orgán rozhodne, či niečo je alebo nie je v súlade s Ústavou SR. Musíme sa pozrieť na celý trestný systém z pohľadu efektívnosti sankcií, na manipulácie, ku ktorým došlo za posledné obdobie,“ uviedol.

Ďalej vyhlásil, že sa skončila éra, keď na Slovensku vládli mimovládne organizácie. Mimovládne organizácie, ktoré pôsobia na Slovensku a sú platené zo zahraničia, chce označovať ako „zahraničných agentov“. Chce tak spraviť po vzore USA, ktoré takýto zákon zavádzajú, tvrdí.

Nominanti Hlasu budú vykonávať funkcie s plným nasadením

Nominanti Hlasu-SD na všetkých siedmich ministerstvách budú ľudia, ktorí majú základné schopnosti takéto významné pozície zastávať, funkcie budú vykonávať s plnou vážnosťou a plným nasadením s cieľom doručiť ľuďom viditeľné výsledky vo svojich rezortoch. Líder strany Peter Pellegrini to deklaroval v pondelok po podpísaní koaličnej dohody.

Foto: TASR – Martin Baumann

„Uvedomujeme si s plnou vážnosťou, že vstup do vlády neznamená a nebude znamenať vzhľadom na ťažkú ekonomickú situáciu krajiny prechádzku ružovou záhradou,“ poznamenal Pellegrini. Nominanti Hlasu budú podľa neho robiť všetko pre to, aby novovytvorená vláda presvedčila ľudí, že robí všetko pre zlepšenie ich životnej úrovne a posilnenie výkonnosti ekonomiky.

Zdôraznil, že Slovensko potrebuje v čo najkratšom možnom termíne funkčnú, stabilnú a odborne pripravení vládu.

SNS bude dbať na to, aby nesklamala národného voliča

SNS bude aj v rámci tvorby programového vyhlásenia vlády dbať na to, aby nesklamala národného voliča. Po podpise koaličnej zmluvy to deklaroval predseda SNS Andrej Danko. Hovorí o potrebe stabilizácie a skultúrnení politiky.

Danko ubezpečil, že budú vládou aj tých, ktorí nevolili koaličné strany. „Napriek kritickým hlasom chcem povedať, že sme pripravení napĺňať očakávania v rôznych segmentoch,“ skonštatoval Danko. Je presvedčený, že cestovný ruch je pre Slovensko budúcnosťou. „Tam nachádzam aj podporu, verím, nového predsedu vlády aj predsedu Národnej rady SR,“ doplnil.

Foto: TASR – Martin Baumann

Šéf SNS sa ohradzuje voči útokom na zamýšľaných nominantov na šéfov rezortov. „SNS a jej predsedníctvo mi dalo mandát, aby som v prvom kroku rokoval o ambíciách jednotlivých poslancov. Pre nás je jednota poslaneckého klubu v súčinnosti so SNS hlavnou prioritou,“ skonštatoval s tým, že majú plné právo navrhnúť svojich kandidátov. Danko doplnil, že v SNS čítajú politickú realitu, no odmietajú sa riadiť hlasom tých, „ktorí majú reálnu obavu, že sa im niekto pozrie na tých ministerstvách na prsty“.

Lídri strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali v pondelok koaličnú zmluvu. Predseda Smeru-SD Robert Fico zároveň informoval o prerozdelení jednotlivých ministerstiev. Mená zatiaľ nepovedal. Po zasadnutí orgánov koaličných strán ich chce najprv oznámiť prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Uložiť článok

Najnovšie články