Letné dovolenky pri mori majú byť o oddychu, slnku a osviežujúcom kúpeli v priezračnej vode. Návštevníci jedného z bulharských letovísk však zažívajú presný opak. V obľúbenom prímorskom rezorte Emony na Slnečnom pobreží ich po príchode nečakalo tyrkysové more, ale masívna vrstva zelených rias, ktorá pokryla piesok aj pobrežné vody.
Na situáciu upozornil český portál TN.cz. Ten zverejnil výpoveď turistky, ktorá na TikToku ukázala, ako sa ľudia do vrstvy rias zabárajú až po kolená. „Aj dnes je to rovnaké, najhoršie je to tu pri Emony. Ľudia zaplatili za dovolenku, ale cestovka vám to za prírodné javy nepreplatí,“ uviedla používateľka na sociálnej sieti.
Pobrežie vyzerá ako z ekologickej katastrofy
Návštevníci letoviska, ktorí sa tešili na oddych na piesočnatej pláži, sa namiesto toho ocitli na mieste pripomínajúcom močarisko. Husté zelené riasy vytvorili niekoľkometrový pás, ktorý siaha až do plytkej vody. Podľa turistov ide o úsek dlhý stovky metrov. Iné časti Slnečného pobrežia sú podľa svedkov zatiaľ čisté.
@naty_realestate Dnes je situace úplně stejná, ale jiné části pláže jsou čisté, opravdu to zůstalo převážně jen u Emony. A ne, nejí to AI, není to fake. A ano, jsou tu lidé co si zaplatili dovolenou, ale cestovka vám peníze za přírodní jevy nevrátí. Máte radši Chorvatsko nebo Řecko? V pořádku, vaše volba, nikdo vás nenutí sem jet. A nenatáčím to proto, abych “lákala” do Bulharska nebo ho hájila, toto je můj osobní blog, když jsem teď mimo práci a nemohu postovat byty – tak sem dávám to, co se zrovna děje. #dovolena #bulharsko #slunecnipobrezi #sunnybeach
Podobnú situáciu zažilo Bulharsko aj v auguste minulého roka, keď riasy pokryli južné pláže v okolí Nesebaru. Turisti vtedy hovorili o zelenej polievke a objavili sa aj obavy z možných zdravotných rizík. Informoval o tom portál Dunavmost.
Úrady upokojujú. Riasy nie sú nebezpečné
Odborníci tvrdia, že ide o prirodzený sezónny jav. „Riasy neohrozujú zdravie a neznamenajú znečistenie. Sú znakom toho, že more je živé a čisté,“ uviedla hlavná inšpektorka Regionálneho inšpektorátu životného prostredia a vody v Burgase Hatice Alijevová.
Premnoženie rias podporujú vyššie teploty, dostatok živín vo vode a nízka morská aktivita. Aj keď nejde o ohrozenie zdravia, pre dovolenkárov je to neestetický a nepríjemný zážitok, najmä ak do destinácie cestovali s očakávaním oddychu na čistej pláži.
Sfarbené pobrežie riešia aj iné krajiny
Zelená voda sa tento rok objavila aj pri pobreží Talianska. Na začiatku dovolenkovej sezóny zaznamenala európska meteorologická služba Copernicus zmenu sfarbenia vody pri Jadrane. Na satelitných snímkach bolo vidieť jasný rozdiel medzi pobrežnými zónami pri Taliansku a Chorvátsku, ktoré mali zelený odtieň, a otvoreným morom, ktoré zostalo modré.
Aj keď nejde o trvalý problém, podobné situácie môžu turistov nepríjemne zaskočiť. Výlet k moru sa totiž ľahko môže zmeniť na dovolenku, na ktorú budú spomínať úplne inak, než dúfali.
Nahlásiť chybu v článku