Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok vyhlásil, že „ultimáta“ európskych spojencov Ukrajiny týkajúce sa jeho súhlasu s prímerím na Ukrajine sú neprijateľné. Vyjadril sa tak po tom, ako nemecká vláda varovala, že európske štáty začnú pripravovať nové sankcie voči Rusku, ak Kremeľ ešte v priebehu pondelka nezačne dodržiavať navrhované 30-dňové prímerie. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
„Jazyk ultimát je pre Rusko neprijateľný… S Ruskom sa nemôžete rozprávať takýmto jazykom,“ povedal Peskov. Uviedol tiež, že Moskva sa sústreďuje na „seriózne hľadanie spôsobov, ako dosiahnuť dlhodobé mierové riešenie“. Peskov sa však nevyjadril k návrhu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na priame rokovania so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, konštatuje AFP.
Ukrajina a jej európski spojenci Francúzsko, Nemecko, Británia a Poľsko v sobotu v Kyjeve oznámili, že sa dohodli na spoločnom návrhu bezpodmienečného 30-dňového prímeria na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája. Rusku v prípade odmietnutia tohto návrhu pohrozili uvalením ďalších sankcií. „Čas beží,“ varoval Rusko v pondelok hovorca nemeckej vlády.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha tvrdí, že Rusko „úplne ignoruje“ návrh na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, s ktorým prišiel Kyjev a jeho spojenci, a útočí po celej dĺžke frontu.
Chce reštartovať mierové rozhovory
Putin v nedeľu navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou 15. mája v Istanbule bez akýchkoľvek podmienok. Podľa neho chce Rusko „reštartovať“ mierové rozhovory, ktoré obe krajiny viedli na jar 2022. Ukrajinský prezident reagoval, že je pripravený sa tento týždeň v Turecku s Putinom osobne stretnúť. Vyzval ho však, aby Rusko začalo dodržiavať 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája.
Peskov tvrdí, že mnohí lídri privítali Putinov prístup k mierovým rokovaniam. „Tento prístup, zameraný na hľadanie skutočného diplomatického riešenia ukrajinskej krízy, odstránenie hlavných príčin konfliktu a nastolenie trvalého mieru, sa stretol s pochopením a podporou zo strany lídrov mnohých krajín,“ povedal hovorca Kremľa. Podľa agentúry Reuters sa odvolal na reakciu zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ako aj členských štátov skupiny BRICS a štátov bývalého Sovietskeho zväzu.
Šéf Bieleho domu, ktorý sa od januárového návratu do funkcie usiluje dosiahnuť prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, v nedeľu na svojej platforme Truth Social vyzval Kyjev, aby „okamžite“ súhlasil s Putinovým návrhom na priame rokovania. Hovorca Kremľa podľa Reuters odmietol odpovedať na ďalšie otázky novinárov o možných rusko-ukrajinských rozhovoroch. „To je všetko. Povedal som všetko, čo som k tomuto mohol povedať,“ uzavrel Peskov.
Nahlásiť chybu v článku