Matej Mensatoris / / Série
Takmer všetci sme videli viaceré klasické rozprávky z produkcie Walta Disneyho. Avšak pôvodná predloha týchto filmov sa značne líši od finálnej verzie. Dôvodom sú kruté a krvavé príbehy, ktorými by nepohrdli ani psychologické drámy či horory.

Ktoré dieťa by nemalo rado rozprávky? Je jedno koľko máte rokov, aj vaše detstvo sa spája v rozprávkami, ktoré vám čítali rodičia, alebo ste ich sledovali v kine či v televízií. Asi najväčším producentom animovaných rozprávok je spoločnosť Walt Disney. Táto obrovská mediálna spoločnosť stavia na úspechu mnohých pôvodných a starých rozprávok, ktoré však upravuje pre detského diváka. Pýtate sa prečo? Dôvodom je to, že mnohé pôvodné rozprávky často pripomínajú skôr krváky či hororové filmy ako filmy pre deti. 

Krvavá popoluška

Túto rozprávku v podaní Disneyho filmov asi nemusíme dlho predstavovať. Popoluška, ktorá je utláčaná svojou macochou a sestrami, stratí črievičku a princ ju podľa nej hľadá. Napokon ju nájde a žijú šťastne až do smrti.

Pôvodná verzia:

V pôvodnom príbehu okrem toho, že popoluška zabila svoju prvú macochu a jej otec si tak musel zobrať druhú, je krvi oveľa viac. Keď príbeh dospeje do bodu, v ktorom princ hľadá svoju vyvolenú, macocha prikáže svojim dcéram, aby si odrezali prsty na nohách a pätu, s cieľom aby sa zmestili do črievičky. S tým macochine dcéry prekvapivo nesúhlasia, no macocha berie iniciatívu do vlastných rúk a prsty a päty odreže sama. Princovi takáto „upravená“ noha nepríde zvláštna a myslí si, že macochine dcéry sú tie vyvolené. Všetko „zachránia“ holuby, ktoré podvodníčkam vyďobú oči a tie sú odkázané žiť na ulici ako slepé žobráčky, zatiaľ čo Popoluška si užíva život s princom v paláci.

Crystal Ro / BuzzFeed/ Disney
Crystal Ro / BuzzFeed/ Disney

Znásilnená Šípová Ruženka

Šípovú Ruženku poznáme ako večne spiacu krásavicu, ktorá upadla do spánku po pichnutí sa vretenom na kolovrátku. Prebudí ju až bozk pravej lásky, samozrejme od nádherného princa.

Pôvodná verzia:

Tu neostane len pri bozku, ale ide sa rovno na „vec“. Preberanie zo spánku Ruženke trvá až 9 mesiacov a zobudí ju pôrod dvojčiat. To sa ale nepáči kráľovnej, keďže v tejto verzii v úlohe „prebúdzača“ vystupuje zadaný kráľ. Kráľovná sa rozhodne Ruženkine deti uniesť a kuchárovi prikáže, aby ich uvaril kráľovi na obed. Kráľ sa potom na kráľovnú nahnevá (koho by to nenahnevalo…) a nechá ju za trest pre istotu upáliť.

wikimedia.org
wikimedia.org

Vypočítavá Kráska a zviera

Tu sa princezná dostáva do luxusného zámku, v ktorom žije princ premenený na netvora. Keď sa do neho zamiluje a pobozká ho, kúzlo pominie a žijú šťastne až do smrti.

Pôvodná verzia:

V pôvodnom príbehu presvedčí Kráska netvora, aby mohla navštíviť svoje sestry. Ten návštevu dovolí a Kráska sa s nimi aj stretne. Tie jej ale závidia luxus, šperky a život v prepychu. Preto ju pri návrate zdržia s cieľom, aby ju za porušenie svojho sľubu netvor následne zožral. Tento plán im ale nevyjde.

wikimedia.org
wikimedia.org

Hrozná Snehulienka

Snehulienka sa previnila tým, že je najkrajšia na svete. Preto ju kráľovná otrávi a zachrániť ju môže iba bozk princa.

Pôvodná verzia:

V nej kráľovná nezomiera na skale, ako to opisuje Disney. Za pokus otráviť a zabiť Snehulienku je odsúdená na „tanec“ v rozpálených železných topánkach. Kráľovná tak umiera v mučivej bolesti.

wikimedia.org
wikimedia.org

Smutná malá morská víla

Ariel, princezná kráľa morí, sa zamiluje do princa, a tak u čarodejnici vymení svoj hlas za nohy. Tej ak sa nepodarí, aby ju princ pobozkal, tak sa opäť zmení na morskú vílu a bude slúžiť čarodejnici. Nakoniec však všetko dobre dopadne.

Pôvodná verzia:

V nej si Ariel hlas nevymení, ale čarodejnica jej rovno vyreže jazyk. Navyše kliatba spôsobuje, že každý krok Ariel bolí tak, ako keby ju bodali do jej nových nôh nožom. Napriek tomu princovi neustále tancuje, aby ho zaujala. Ten však dá prednosť inej a ona ostáva na „ocot“. Aby sa zachránila, tak má princa zabiť, čo však neurobí, a tak sa mení na morskú penu a umiera.

Disney
Disney

Na tenkom vlásku

V rozprávke Na vlásku krásna princezná s dlhými blond vlasmi žije uväznená vo veži. Tú zachráni dobrodruh, ktorý sa za ňou vyšplhá po jej krásnych vlasoch.

Pôvodná verzia:

Toto je asi jeden z tých šťastnejších príbehov, no násilia sa dočkáte aj tu. Keď princ šplhá po vlasoch za princeznou, tak to vidí zlá čarodejnica, ktorá ho zhodí a on padne do tŕňov, ktoré mu vypichnú oči. Mesiace oslepený chodí krajinou, až kým nezačuje princeznin hlas. Čarovné slzy mu vrátia zrak, zosobášia sa a žijú spolu až do smrti.

wikipedia.org
wikipedia.org

Nešťastná Pocahontas

Pocahontas je indiánska princezná, ktorá sa rozpráva so stromami a jej najlepší kamarát je mýval. Jedného dňa sa zamiluje do Angličana Johna Smitha, no čoskoro začnú problémy medzi stretom dvoch odlišných svetov.

Pôvodná verzia:

Pocahontas naozaj žila, no nebola to princezná, ako je uvádzané v rozprávke. S Johnom Smithom sa údajne stretla iba raz, aj to vtedy, keď mu mali Indiáni kyjakmi rozdrviť hlavu. Tá sa ho zastala a Indiáni ho prijali medzi seba. Osud Pocahontas bol však potom smutný. O niekoľko rokov zomrela pravdepodobne na zápal pľúc.

wikimedia.org
wikimedia.org

Úbohý zvonár u Matky Božej

Quasimodo je mladý muž s telesným postihnutím, ktorý pracuje ako zvonár v parížskej katedrále Notre Dame. Zamiluje sa do krásnej cigánky Esmeraldy, ktorá sa mu jediná neposmieva pre jeho výzor.

Pôvodná verzia:

V románe od Victora Huga Quasimodo Esmeraldu nezachráni, ale nevedomky ju odovzdá úradom. Esmeraldu obesia a Quasimodo odchádza. Neskôr príde k jej hrobu a ostane pri nej a tam ukončí svoj život.

Universal Pictures
Universal Pictures

Obesený Pinocchio

Pinocchio je syn starého stolára, ktorý si ho vyrobil z dreva. Pinocchio sa túži stať skutočným chlapcom a nebyť len drevenou bábkou. Neodmysliteľný je jeho nos, ktorý rastie s každým klamstvom, ktoré Pinocchio povie.

Pôvodná verzia:

Pôvodná predloha sa obišla aj bez Pinocchiových klamstiev, no nezaobišla sa bez brutálnych scén. Pinocchia premeneného na osla najprv chcú zodrať z kože, a potom sa ho pre zmenu pokúšajú zabiť. To sa podarí mačke a líške, ktoré ho spolu obesia a pozerajú sa na to, ako sa zavesený Pinocchio húpe vo vetre.

wikimedia.org
wikimedia.org

Genocída v podaní Knihy džunglí

Mauglí je chlapec, ktorý vyrastá v džungli bez svojich rodičov. Jeho najväčšími kamarátmi sú medveď Balú a panter Baghíra.

Pôvodná verzia:

Keď Mauglí zabije tigra Šer Chána, zistí, že jeho rodičia boli zajatí blízkej dedine. Mauglí teda s pomocou vlkov a slonov vtrhne do dediny, kde pustoší a zabíja všetkých, čo sa mu postavia do cesty. Neskôr musí Mauglí ujsť, lebo ho považujú za zlého ducha. Nakoniec sa však dostáva do civilizácie a nájde tam pokoj v duši.

Disney
Disney

Ktorá z týchto rozprávok vám pripadá ako najstrašnejšia? 

interez.sk (Matej Mensatoris), buzzfeed.com
0
Komentovať (0)