Vďaka týmto prekrásnym miestam môžeš byť hrdý na to, že si sa narodil na Slovensku (Liptov)

megapixel.cz
megapixel.cz

Každý zatrpknutý Slovák rozmýšľa o našej krajine ako o „diere“ na okraji vyspelej Západnej Európy, ktorá mu nemá čo ponúknuť, a preto treba čo najrýchlejšie vycestovať do zahraničia, poprípade ľutuje, že tak už dávno neurobil. Slovensko je však prekrásna krajina, domov, ktorý nám ponúka množstvo nádhernej prírody, historických, ľudových a prírodných pamiatok, ktoré si polovica Slovákov neváži a tá druhá ju nepozná. Pozrite sa s nami na miesta, vďaka ktorým môžete byť hrdí, že ste sa narodili práve na Slovensku.

Dnešná časť nášho seriálu je venovaná jednému z najtypickejších Slovenských regiónov. Je ním Liptov. Tento nádherný kus našej krajiny je územím, na ktoré môžeme byť skutočne hrdí. Nájdete tu veľké množstvo našich najkrajších kultúrnych pamiatok a prírodných jedinečností. Poďte sa spolu s nami pozrieť na niektoré miesta, ktoré sa možno už toto leto rozhodnete navštíviť.

ephoto.sk
ephoto.sk

Začneme jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Slovenska. Táto lokalita patrí aj do svetového dedičstva UNESCO a v tomto zozname je zapísaná už od vzniku našej republiky. Hovoríme o pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Vlkolínec. Vlkolínec prestavuje pôvodné osídlenie našich predkov vo výbežku Veľkej Fatry. Ukazuje nám, ako sa žilo v našich horských oblastiach v období stredoveku a patrí k najzachovalejším pamiatkam tohto druhu v Karpatoch.

foto: Juraj Vohnout
foto: Juraj Vohnout

Kým prejdeme na nádhery Liptovskej prírody, pozrieme sa ešte na jednu kultúrnu, nedá sa povedať pamiatku, aj keď je súčasťou Liptova už 63. rokov, ale skôr akciu. Ide o najväčší a najstarší festival Slovenska. Folklórny festival Východná je podujatie, ktoré zďaleka presahuje hranice Slovenska. Každoročne sa na festivale predstaví viac ako 1400 účinkujúcich a rozhodne by mal túto akciu minimálne raz za život navštíviť každý Slovák, hoc je aj zo Záhoria a festival nemá, podobne ako Liptáci, rovno pod nosom.

liptov 2
foto: Zdenko Hanout, zdroj: dancelife.sk

Teraz už môžeme pokojne prejsť na najzaujímavejšie prírodné lokality Liptovského chotára. Samotná Liptovská kotlina je jednou z najvyššie položených kotlín Slovenska a obklopujú ju najvyššie pohoria našej krajiny. Medzi tie najnavštevovanejšie rozhodne patria Západné Tatry s najvyšším vrcholom Bystrá (2248 m.n.m.).

liptov 3
ttstudio.sk

O niečo menšie, no svojou krásou porovnateľné, sú Chočské vrchy. Okrem najvyššieho Veľkého Choča sa tu pre nadšencov turistiky nachádzajú aj jedny z najkrajších dolín Slovenska. Jedná sa o Prosiecku a Kvačiansku dolinu, ktoré spolu tvoria jeden náučný chodník. V prostredí týchto dolín môžete vidieť Ráztocký vodopád a dva pôvodné vodné mlyny, ktoré patria medzi naše technické pamiatky.

janmiklin.cz
janmiklin.cz
liptov 4 - 2
foto: Marek Kanik, zdroj: fotky.sme.sk
liptov 4 - 3
janskadolina.sk

Liptov z juhu ohraničuje hradba nášho druhého najvyššieho pohoria – Nízke Tatry. Toto pohorie je lákadlom aj pre turistov z jeho opačnej strany, Horehronia. Z Nízkych Tatier rozhodne netreba obísť vrchy Chopok či neďaleký Ďumbier, no ak hľadáte miesta, kde sa pre veľké množstvo ľudí nebudete cítiť ako v nákupnom centre, vyberte si radšej menej frekventované trasy.

liptov 5
ttstudio.sk

Región Liptova disponuje aj mnohými minerálnymi či termálnymi prameňmi. Preto tu môžete navštíviť početné kúpele, ako napríklad Bešeňovú. Vyblázniť sa dá aj v našom najväčšom vodnom zábavnom parku v Liptovskom Mikuláši. My vám však odporúčame navštíviť prírodnejšiu lokalitu, a tou sú Kalameny v Chočských vrchoch. Umelo navŕtaný termálny prameň s teplotou 33°C vám dovolí kúpať sa tu aj v období, keď sa k jazierku budete musieť predrať cez napadnutý sneh.

liptov 6
geocaching.com

Ak sa však chcete predsa len trošku schladiť, môžete navštíviť jaskyne v Demänovskej doline Nízkych Tatier. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne Slovenska  a Demänovská ľadová jaskyňa zas patrí medzi najstaršie známe jaskyne v Európe. Objavená bola už v roku 1299.

visitliptov.sk
visitliptov.sk
hotelmnich.sk
hotelmnich.sk

 Poslednou Liptovskou krásou, ktorú si dnes predstavíme, je Liptovská Mara. Objemovo najväčšia vodná nádrž Slovenska je výborným miestom, kde sa môžete cítiť takmer ako pri mori. Okrem toho sa v jej blízkom okolí nachádza archeologická lokalita Havránok, ktorá je pozostatkom keltskej opevnenej osady aj s druidskou svätyňou z 1. st. p.n.l..

megapixel.cz
megapixel.cz

Vydáte sa toto leto aj na Liptov? Alebo niekde inde? Pošlite nám svoje tipy na ďalší región Slovenska, o ktorom by ste sa chceli dozvedieť viac,  na email redakcia@interez.sk a možno bude ďalší článok práve o ňom.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)