hotel-diery.sk

Slovensko je krajina plná prekrásnych a výnimočných miest.

Ukázali sme vám to v niekoľkých článkoch z našej krajiny z rôznych regiónov. Dnes sa pozrieme na jedno konkrétne miesto, ktoré patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie destinácie Slovenska.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jánošíkove diery je vlastne systém tiesňav, roklín a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre, ktorý pozostáva celkovo z troch častí: Dolné diery, Horné diery a Nové diery. Tento kaňonovitý systém do tvrdej skaly sformoval Dierový potok a trvalo mu to veľmi, veľmi, veľmi dlho. V celej oblasti sa na toku potoka vytvorilo celkovo viac ako 20 vodopádov s výškou od 1 do 5 metrov. Jánošíkove diery sú domovom mnohých vzácnych a ohrozených zvierat i rastlín. Vďaka vysokým kaňonovitým stenám a neustálej trase popri potoku je v Dierach príjemne chladno aj počas horúcich letných dní. Toto miesto je jednoducho jedno z najideálnejších plánov na víkend.

Východiskovým bodom do Jánošíkových dier sú obce Terchová a Štefanová. Terchová, rodisko snáď najznámejšej ľudovej legendy Slovenska, Jánošíka, je miesto plné kultúry a histórie. Štefanová je osada s nepríjemnou históriou. V roku 1848 osadu zasiahol veľká prívalová voda, ktorá zničila väčšinu osady. Karma to však Štefanovej vrátila v roku 1945, keď bola počas oslobodzovacích bojov oslobodená ako prvá z obcí Žilinského kraja.

uristika vás tu jednoznačne nebude nudiť. Nachádzajú sa tu rebríky, lávky, reťaze, ktoré z prechádzky prírodou robia mierne adrenalínový výlet. Túra Jánošíkovými dierami však napriek tomu zvlášť náročná nie je, práve naopak. Je to veľmi príjemná prechádzka krásnou prírodou, ktorú len tak za domom určite nenájdete. A to všetko nájdete pod vrcholmi Malý a Veľký Rozsutec, ktoré patria medzi najkrajšie vrcholy Malej Fatry. Ak budete mať dosť energie, môžete si turistiku predĺžiť aj o tieto kopce. Ľutovať to určite nebudete.

Veľký Rozsutec je považovaný za najkrajší vrchol Malej Fatry, stal sa jej symbolom a nachádza sa aj v logu národného parku. V minulosti kolovala legenda, že v jeho okolí sa nachádza Jánošíkov poklad. Jeho menší brat, Malý Rozsutec, je síce o čosi menší výškou aj rozlohou, no na kráse mu určite nemožno ubrať, nemyslíte?

Boli ste už tento rok v Jánošíkových dierach? Alebo si tento výlet ešte len plánujete?

Pozri aj: Badínsky prales: Unikátne chránené územie na strednom Slovensku, ktoré navštívil aj princ Charles

interez.sk (Lukáš M.)
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články