foto: Facebook.com ( Scotty Qosmio Bořuta )

Pokiaľ relaxovanie v tatranských aquaparkoch nie je pre vás to pravé orechové, máme pre vás alternatívu, ktorá je bližšie než sa zdá.

Vďaka prírodnému bohatstvu v našej krajine ani nevieme kam sa skôr pozrieť. Jeden z tipov pre nezabudnuteľný turistický zážitok sa ukrýva v Chočských vrchoch. Hovorí si Kvačianska dolina a je súčasťou národnej prírodnej rezervácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ radi objavujete krásy hôr, ale neradi sa pri tom nachodíte, je pre vás Kvačianska dolina absolútne ideálnym miestom. Jedná sa o krasovú dolinu naprieč ktorou preteká potok Kvačianka. Na výber máte z dvoch značených chodníkov. Červeno značeným chodníkom sa dostanete z rovnomenných Kvačian do Hút. Modro značený chodník vedie z rázcestia nad Oblazmi do Veľkého Borového.

View this post on Instagram

Kvacianska dolina

A post shared by Tomas Haluska (@tomas.haluska) on

Mimo veľkého množstva nezameniteľných pohľadov na mohutné skaliská a smelé ihličnany vyrastajúce uprostred strmých zrázov budete mať možnosť vidieť technickú pamiatku v podobe dvoch drevených, vodných, kolesových mlynov. Dostanete sa k nim po modro značenom chodníku. Pozorovanie neostane len pri exteriére, dolný mlyn je totižto zreštaurovaný do funkčnej podoby a nájdete v ňom expozíciu mlynárskej techniky.

Celú turistickú trasu pri bežnom tempe zvládnete za šesť hodín pri čom vás čaká mnoho liptovských skvostov, ako napríklad skalu nesúcu názov Jánošíkova hlava alebo kaňon Kvačianky. Pokiaľ vo vás drieme nespútaná duša dobrodruha máte možnosť nahliadnuť do jeho 70 metrovej hĺbky a pozrieť sa na koryto miestneho potoka.

Najvyššie položenou vyhliadkou tu je Veľký Roháč. Poskytuje prekrásny komplexný výhľad, ktorý sa jednoznačne po zdolaní cesty vyplatí. Jeho mladší brat Malý Roháč je prvou zabezpečenou vyhliadkou v Kvačianskej doline. Pribudol len v roku 2013, no taktiež sa môže popýšiť znamenitým výhľadom.

Vďaka križovatke v Oplazoch budete mať možnosť pokračovať rôznymi smermi, preto aj pri ďalšej návšteve nebude Kvačianska dolina pre vás jednotvárnym výletom. Pre túto turistiku existuje viacero zaujímavých alternatív na pozorovanie malebného liptovského prostredia, takže sa uistite že zmapujete všetko čo vás zaujme. Za zmienku určite stojí aj okolie, ktoré by ste pri prechádzke v týchto miestach nemali vynechať. Ako dobrý príklad slúži Liptovský Mikropivovar, je to niečo ako malý, rodinný penzión s pivným bonusom.

Pozri aj: Jánošíkové diery: Jedno z najkrajších miest Slovenska, ktoré svojou krásou vyráža dych

Interez.sk (Ľuboš Belko), Obec Kvačany, wikipedia.org

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.