Foto: Oravská galéria v Dolnom Kubíne / CC BY-SA, Archív TASR

Kde sa dá na strednom Slovensku okúpať zadarmo? Skúste tieto miesta.

Teplých dní pomaly, ale isto ubúda, stále si však môžete vychutnať kúpanie či relax pri vode. Kde sa však dá na strednom Slovensku okúpať a užiť si letné slnko bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur?

Článok pokračuje pod videom ↓

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2017 a prešiel úpravami. Vždy si tesne pred návštevou danej lokality overte, či je momentálne možné sa v nej skutočne okúpať a či je voda po hygienickej stránke v poriadku.

Veľké Richnavské jazero

Veľké Richnavské jazero sa nachádza pri Štiavnických Baniach. Teda v oblasti obľúbenej Banskej Štiavnice, ktorá je bohatá na tajchy vhodné na kúpanie a ďalšie letné aktivity. História tohto miesta siaha ešte do 18. storočia, kedy Richnavské jazerá slúžili ako zásobník vody pre banský priemysel. Dnes tento názov spája Veľké a Malé Richnavské jazerá, ktoré sú od seba oddelené hrádzou.

Foto: commons.wikimedia.org (Michal Hruška)

Oravská priehrada

Začnime teda pekne zo severu. Oravská priehrada je azda najznámejšou vodnou nádržou v tejto časti Slovenska. Pravidelne je obľúbeným miestom rekreácie pre stovky Slovákov, ktorých okrem oddychu na pláži lákajú i prírodné krásy Oravy. Priehrada vznikla zatopením niekoľkých obcí počas druhej svetovej vojny. Oravskú priehradu zdobia aj dva ostrovy, a to Slanický, kde nájdete aj jedinú zachovalú stavbu obce Slanica – Kostol Povýšenia sv. Kríža. Druhý ostrov je Vtáčí, ktorý je dôležitým hniezdiskom vtákov celoštátneho významu, verejnosti však nie je prístupný.

Foto: Wikimedia commons (Oravská galéria v Dolnom Kubíne)

Liptovská Mara

Z Oravy sa presunieme na Liptov, k ďalšej vodnej nádrži známej na celom Slovensku. Liptovská Mara je podľa objemu vody najväčšou vodnou nádržou našej krajiny. Celému projektu muselo ustúpiť viac ako 4-tisíc obyvateľov, ktorých domovy dnes ležia na dne priehrady. Liptovská Mara je však svojím umiestnením veľkým lákadlom mnohých dovolenkárov. Okrem kúpania a relaxu je to totiž na skok aj do Chočských vrchov, Západných Tatier či Nízkych Tatier.

Panorámu Liptovskej Mary tvorí aj symbol Slovenska – Kriváň, foto: Archív TASR/Dušan Hein

Kalameny

Kto si pri kúpaní rád vychutná teplejšiu vodu, určite by nemal obísť maličkú obec Kalameny. Žiadne ploty, žiadna platba, len vy, horúca voda a všade vôkol krásna slovenská príroda. Voda má príjemných 33 stupňov, tak akurát na príjemný relax. Za tento zázrak môže umelý vrt z roku 2000, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko približne 20 m x 10 m a dostať sa priamo k nemu môžete dokonca aj autom.

Foto: Archív TASR
Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články