Foto: Oravská galéria v Dolnom Kubíne / CC BY-SA, Archív TASR

Kde sa dá na strednom Slovensku okúpať zadarmo? Skúste tieto miesta.

Kúpanie či relax pri vode patrí počas letných mesiacov k najobľúbenejším aktivitám. Kde sa však dá na strednom Slovensku okúpať a užiť si letné slnko bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur?

Na Slovensku máme na kúpanie v prírode množstvo možností, pri tejto príležitostí vám prinášame jeden z archívnych článkov. Nájdete v ňom niekoľko zaujímavých lokalít, ktoré stoji za to navštíviť aj počas tohto leta. Ak bývate za strednom Slovensku alebo sa sem chystáte na výlet, na týchto miestach sa môžete poriadne osviežiť a užiť si všetko, čo ku kúpaniu v prírode patrí. 

Oravská priehrada

Začnime teda pekne zo severu. Oravská priehrada je azda najznámejšou vodnou nádržou v tejto časti Slovenska. Pravidelne je obľúbeným miestom rekreácie pre stovky Slovákov, ktorých okrem oddychovania na pláži lákajú i prírodné krásy Oravy. Priehrada vznikla zatopením niekoľkých obcí počas druhej svetovej vojny. Oravskú priehradu zdobia aj dva ostrovy a to Slanický, kde nájdete aj jedinú zachovalú stavbu obce Slanica – Kostol Povýšenia sv. Kríža. Druhý ostrov je Vtáčí, ktorý je dôležitým hniezdiskom vtákov celoštátneho významu, verejnosti však nie je prístupný.

Foto: Wikimedia commons (Oravská galériav Dolnom Kubíne)

Liptovská Mara

Z Oravy sa presunieme na Liptov, k ďalšej vodnej nádrži známej na celom Slovensku. Liptovská Mara je podľa objemu vody najväčšou vodnou nádržou našej krajiny. Celému projektu muselo ustúpiť viac ako 4-tisíc obyvateľov, ktorých domovy dnes ležia na dne priehrady. Liptovská Mara je však svojím umiestnením veľkým lákadlom mnohých dovolenkárov. Okrem kúpania a relaxu je to totiž na skok aj do Chočských vrchov, Západných Tatier či Nízkych Tatier.

Panorámu Liptovskej Mary tvorí aj symbol Slovenska Kriváň, foto: Archív TASR/Dušan Hein

Kalameny

Kto si pri kúpaní rád vychutná teplejšiu vodu, určite by nemal obísť maličkú obec Kalameny. Žiadne ploty, žiadna platba, len vy, horúca voda a všade vôkol krásna slovenská príroda. Voda má príjemných 33 stupňov, tak akurát na príjemný relax. Za tento zázrak môže umelý vrt z roku 2000, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko približne 20m x 10m a dostať sa priamo k nemu môžete dokonca aj autom.

Foto: Archív TASR

Hrabovo

Komu sa nepáči veľká Liptovská Mara, môže navštíviť aj menšie, menej známe stredisko. Je ním jazero Hrabovo, ktoré leží len niekoľko kilometrov od centra Ružomberka v krásnom prostredí Hrabovskej doliny. Vďaka lyžiarskemu stredisku Malinô-Brdo je táto oblasť známa najmä u lyžiarov a letná rekreácia mnohým uniká. Ak Hrabovo navštívite, určite to neoľutujete.

Foto: Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Šútovské jazero

Miesto nabité westernovou atmosférou, ktoré mnohým pripomína známe scény z filmov Winnetou. Šútovské jazero je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. V prípade, že budete chcieť toto miesto navštíviť, vydajte sa cestou medzi Ružomberkom a Martinom. Rozhodne to neminiete. Nádherný tyrkysový odtieň tohto jazera vás uchváti. Vzhľadom na polohu tohto jazera čakajte, že voda býva aj v teplých letných mesiacoch chladnejšia. Šútovské jazero nezabudlo ani na nudistov. Ak sa sem vyberiete, určite neobíďte ani známy Šútovský vodopád.

Foto: Archív TASR

Lipovec

Na Turci veľa príležitostí na kúpanie v prírode nenájdete. Až na samom konci kotliny pri obci Lipovec leží niekoľko štrkoveckých jazier. Okrem dvoch rybníkov nájdete v obci aj bývalé bagrovisko, ktoré sa pri stavbe diaľnice D1 naplnilo podzemnou vodou. Stavba diaľnice tak priniesla do Lipovca možnosť kúpania v azúrovej vode na vlastnú zodpovednosť, ktorej sa miestni s nadšením chytili.

Foto: Archív TASR

Nová Baňa

Zo Žilinského kraja sa presunieme do toho Banskobystrického. Prvou zastávkou je Nová Baňa a jej tajch, ktorý je pre rekreačné účely prístupný už od roku 1965. Trávnaté pláže a turistami nie často navštevované jazero vám ponúkne pokojný relax rovnako, ako viac známe lokality.

Tajch v Novej Bani, pozostatok baníctva, foto: Archív TASR

Počúvadlo

Raj bývalých baníckych tajchov, ktoré dnes slúžia už len na rekreáciu, je Banská Štiavnica. Snáď najznámejším a najnavštevovanejším štiavnickým tajchom je Počúvadlo. Narozdiel od mnohých iných Štiavnických tajchov nájdete pri Počúvadle aj nejaké tie služby v podobe reštauračných a hygienických zariadení. Počítať však musíte aj s väčším počtom ľudí oproti ostatným menej známym tajchom.

Foto: SITA/OOCR RŠ/BBSK

Ľuboreč

Neďaleko mesta Lučenec leží vodná nádrž Ľuboreč. Táto, na Slovensku málo známa lokalita, je obľúbeným miestom oddychu najmä pre rybárov, no na vlastné riziko sa v nej môžete aj okúpať.

Foto: TASR – Branislav Caban

Teplý vrch

Ďalšou známou priehradou v Banskobystrickom kraji je Teplý vrch. Tu sa už dostávame k nádrži, ktorá je na celom Slovensku označovaná ako najteplejšia. Teplý vrch je obľúbeným miestom rekreácie, kúpania i rybolovu. Priamo od nádrže sa dostanete aj na zaujímavé prírodné miesta, na ktoré vás dovedie náučný chodník Drienčanský kras.

Kurinec

Vodná nádrž Kurinec neďaleko Rimavskej Soboty je obľúbeným miestom rekreácie pre ľudí zo širokého okolia. Môže za to najmä rekreačný areál Zelená voda, ktorý okrem kúpania na pláži nádrže ponúka aj termálny bazén a možnosť stanovania. Za vstup si však pár eur zaplatíte. V nádrži sa však môžete okúpať aj mimo tohto areálu, a teda úplne zadarmo.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať