Foto: TASR – Roman Hanc / TASR

Kde sa dá na východnom Slovensku okúpať zadarmo? Navštívte tieto miesta.

Kúpanie či relax pri vode patrí počas letných mesiacov k najobľúbenejším aktivitám. Kde sa však dá okúpať a užiť si letné slnko bez toho, aby ste za jeden deň zaplatili desiatky eur? Okrem nášho prehľadu takýchto miest na západnom a strednom Slovensku sme sa pozreli aj na to, ako to vyzerá na východe. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vždy si tesne pred návštevou danej lokality overte, či je momentálne možné sa v nej skutočne okúpať a či je voda po hygienickej stránke v poriadku.

V krajine máme mnoho krásnych prírodných miest, kde môžete zažiť rovnakú zábavu, ako na kúpalisku. Ibaže celkom zadarmo. Tieto horúce dni sú ideálne na trávenie času pri vode. Ak neviete, kam vyraziť, nechajte sa inšpirovať.

Beňatina

Jazero Beňatina je síce pomerne neznáma lokalita, no turistom a nadšencom prírodných krás má čo ponúknuť. Malé travertínové jazierko Beňatina je skutočný slovenský unikát. Kedysi sa tam nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazierko, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko, pretože svojou farbou pripomína známe Plitvické jazerá. Voda v jazere je síce studená, no veľmi čistá a na vlastné riziko sa v nej môžete pokojne okúpať. Viac o jazere Beňatina si môžete prečítať aj v našom staršom článku.

A vyskúšať tu môžete aj novinku, ktorá bola sprístupnená iba pred niekoľkými dňami. Je ňou adrenalínový zipline, ktorý vedie priamo ponad lom.

Foto: TASR – Roman Hanc

Zemplínska Šírava

Slovenské more. Miesto, kde v časoch socialistického leta chcel ísť takmer každý Slovák. Svoju najväčšiu slávu si vodná nádrž neďaleko Michaloviec už síce prežila, no i dnes má čo ponúknuť. Čo sa plochy týka, je Zemplínska Šírava najväčšou vodnou nádržou Slovenska. Slovenské more okrem kúpania a relaxu ponúka aj krásne prírodné okolie. Vihorlatské vrchy ponúkajú množstvo výletov a zaujímavých miest, ktoré by ste určite nemali počas svojej dovolenky vynechať.

Pre rok 2022 Úrad verejného zdravotníctva SR klasifikoval jej časti Biela Hora, Hôrka, Medvedia hora, Kamenec a Paľkov ako „s výbornou kvalitou vody určenej na kúpanie“.

Foto: Archív TASR

Vinianske jazero

Komu by sa nepáčilo veľké Slovenské more a má radšej menšie vodné plochy, nemusí zúfať. Neďaleko Zemplínskej Šíravy sa totiž nachádza aj Vinianske jazero, ktoré je nazvané podľa obce Vinné. Ponúkne to, čo aj vodná nádrž, no v menšom. Pekné kúpanie, prírodné prostredie, menej stánkov, menej reštaurácií, menej ľudí a teda väčší pokoj. Ak hľadáte práve toto, Vinianske jazero je pre vás tou najlepšou voľbou.

Foto: Archív TASR

Domaša

Vodná nádrž, ktorá sa „rozlieva“ hneď do dvoch okresov, a to Vranov nad Topľou a Stropkov, je často považovaná za miesto na kúpanie s najkrajšou scenériou na Slovensku. K atraktivite Domaše prispieva aj modrozelená voda, ktorá je však úplne čistá vďaka samočistiacemu systému vodnej nádrže. O kvalite a čistote vody svedčí aj výskyt 23 druhov rýb, ktoré Domaši kraľujú. Vodná nádrž patrí medzi najteplejšie v našej krajine a kolujú o nej chýry, že je tu najlepší nočný život zo všetkých prírodných kúpalísk na Slovensku.

Foto: Archív TASR

Izra

Presuňme sa na juh východného Slovenska, do obce Slanská Huta, odkiaľ je najjednoduchší prístup k nášmu ďalšiemu cieľu. Je ním jazero Izra, najväčšie jazero v Slanských vrchoch, ktoré je výnimočné najmä svojím krásnym prírodným prostredím. Okolité lesy sú tu plné lesných plodov, húb i liečivých rastlín. Pre tých, ktorých relax pri vode prestane po niekoľkých hodinách baviť, by sme radi spomenuli zaujímavú historickú lokalitu v okolí jazera. Navštíviť môžete vojenské bunkre z I. ČSR, ktorých úlohou bolo zastaviť možný postup maďarských vojsk na územie Československa. V okolí jazera sa dodnes zachovalo až 20 takýchto bunkrov.

Foto: Archív TASR
Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články