Ilustračné foto: Roman Hanc/ws.skp.sk

Obyčajná značka s evidenčným číslom prezrádza toho oveľa viac, než si môžete myslieť.

Každé auto v cestnej premávke je označené jedinečnou poznávacou značkou. Vďaka nej je možné dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií, dokonca je možné zistiť aj majiteľa auta. 

Niekedy sa stane, že potrebujete nutne zistiť majiteľa daného auta. Asi najjasnejší príklad, aký uvádza portál Autoviny, je, ak sa stane nehoda a vy potrebujete vypátrať majiteľa, napríklad, ak sa na mieste nenachádza.

Jeho vypátranie je možné cez políciu, ktorá má vlastný register. Ten ale nie dostupný verejnosti. Ďalšou možnosťou je použitie centrálneho registra dostupného pre verejnosť, ktorý prevádzkuje Slovenská kancelária poisťovateľov.

Screenshot: ws.skp.sk

Tam stačí zadať evidenčné číslo vozidla, o ktorom chcete zistiť viac, nastaviť dátum a prepísať overovací kód. Následne dostanete základné informácie o vozidle a hlavne tam nájdete, v akej poisťovni je poistené a číslo poistky. Následne môžete kontaktovať poisťovňu a oboznámiť ju so situáciou, ktorá vám môže byť nápomocná.

Ďalšie informácie o aute

Existujú tiež stránky slúžiace na overenie technickej a emisnej kontroly. Tam opätovne stačí zadať poznávacie číslo auta a dostanete informáciu o platnosti kontrol a dátumoch ich vykonania. Tiež sa tak môžete dozvedieť VIN číslo auta či značku a modelový rad alebo rok výroby.

Samozrejme, dá sa zistiť aj viacero ďalších údajov online o vozidle iba na základe poznávacej značky, avšak to už spravidla nebude zadarmo. Dá sa takto zistiť stav kilometrov zistených pri technickej kontrole, jeho história, predchádzajúci majitelia a ďalšie údaje. Tieto informácie ocenia najmä tí, ktorí si chcú kupovať auto z druhej ruky.

Uložiť článok

Najnovšie články