Foto: MovieStillsDB

Tiež vám pri čítaní finálneho dielu napadlo, že Harry mal vlastne umrieť už v druhej časti ságy?

Príbeh Harryho Pottera je všetkým skalným fanúšikom dôverne známy. Tí najvernejší dokonca poznajú aj detaily, o ktorých sa mnohým možno ani len nesníva, keďže autorka tohto kultového fantasy diela pokračuje v rozširovaní sveta čarodejníkov aj na webe Wizarding World (predtým Pottermore). Práve tu vysvetľuje mnohé nejasnosti alebo dopĺňa, ako sa príbehy obľúbených postáv vyvíjali ďalej po veľkolepom finále v Daroch smrti. Jedna vec ale fanúšikom nedáva spávať dodnes.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samozrejme, fanúšikovia Harryho Pottera radi diskutujú o všetkom, čo sa v príbehu naprieč jednotlivými dielmi série odohralo. Autorka J. K. Rowlingová mala všetko do bodky premyslené, aspoň to teda tvrdila a drvivá väčšina čitateľov a aj divákov jej dáva za pravdu. Potom je tu ale aj druhá skupina milovníkov čarodejníckeho sveta, ktorá rada teoretizuje a nad jednou vecou o čosi viac.

Foto: MovieStillsDB

Mohol sa príbeh skončiť už v druhej časti?

Ide o zdanlivú dieru v celej zápletke, ktorá mohla ukončiť Harryho príbeh už v druhej časti Harry Potter a Tajomná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrects). Hlavný hrdina mal podľa tejto teórie umrieť aj spolu so spomienkou na Toma Riddla, teda lorda Voldemorta v jeho študentskom denníku.

Teória, ktorú fanúšikovia radi z času na čas zdieľajú aj na sociálnych sieťach, hovorí o tom, že ak Voldemort pri rozdelení svojej duše vložil kúsok tej svojej aj do samotného Harryho, bol z neho vlastne horcrux. To je napokon aj fakt, ktorý predostrela Rowlingová v závere ságy.

Foto: MovieStillsDB

Problém ale nastáva v tomto prípade v spomínanej Tajomnej komnate, kde Harry bojuje s baziliskom – obrovským hadom, ktorého jed dokáže zničiť akúkoľvek čiernu mágiu, a teda aj Voldemortove horcruxy. Napokon, práve baziliskov jed pomohol Harrymu zničiť Voldemortov denník a Ron s Hermionou s ním tiež zničili horcrux v podobe diadému v Daroch smrti. Harry však bol tiež jeden z Voldemortových horcruxov a baziliskov zub sa mu pri boji zabodol do ruky. Harry sa tak mal vypariť tiež, čo sa ale nestalo.

Foto: MovieStillsDB

Rowlingová to už dávno vysvetlila

Zaujímavá teória, o ktorej si diskutovalo už na viacerých frontoch, ale natrafila na niečo, čo mnohým na um nijak nezišlo. A Rowlingová túto dieru v deji, samozrejme, dodatočne vysvetlila a zároveň aj fanúšikov o niečo poprosila, ako uvádza napríklad portál televíznej stanice MTV.

Foto: MovieStillsDB

Takáto nedbanlivosť v deji si totiž vysvetlenie zaslúži a je jasné, že samotná autorka bola z času na čas tiež bombardovaná otázkami, ako je to možné. Odpoveď poskytla viackrát, pričom v roku 2016 už dokonca fanúšikov aj poprosila, aby sa jej to už nepýtali.

Vysvetlenie je naozaj prosté. Harry nezomrel, pretože mu pomohol fénix Félix, ktorého slzy, ako je tiež známe, majú liečivé účinky. Rana, ktorú Harrymu v ruke spôsobil bazilisk, tak bola vyliečená a zničený bol len Voldemortov denník. Samozrejme, ak by Félix nepriletel, Harry by to už mal zrátané a ďalšie diely by už zrejme nevznikli.

Najnovšie články