Foto: ALMA(ESO/NAOJ/NRAO)/M. McClure et al.

Astronómovia prvýkrát pozorovali, ako vznikajú planéty pri inej hviezde.

Astronómovia z Holandska a zo USA tento týždeň oznámili, že po prvýkrát spozorovali, ako sa rodia planéty okolo vzdialenej hviezdy. Podotkli, že im to pomôže pochopiť proces vzniku Slnečnej sústavy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Nový planetárny systém sa formuje okolo mladučkej hviezdy HOPS-315 vzdialenej približne 1300 svetelných rokov od Zeme v hmlovine Orión. Mladé hviezdy bývajú obklopené obrovskými prstencami plynov a prachu nazývanými protoplanetárne disky. Práve v nich sa dokážu zhlukovať kryštalické minerály ako oxid kremičitý, z ktorých neskôr vznikajú nové planéty.

Vznikajúce planéty vedci zachytili v najranejšom štádiu

Tieto zhluky, nazývané planetezimály, sú telesá vo veľkosti niekoľkých metrov až kilometrov a postupne sa nabaľujú ako snehová guľa až do veľkosti celej planéty. A práve takéto formácie – keď tieto horúce materiály podľa všetkého začínajú tuhnúť – teraz vedci spozorovali v blízkosti hviezdy HOPS-315. Napísali o tom v článku vo vedeckom žurnále Nature.

„Po prvýkrát sa nám podarilo rozpoznať najranejšie okamihy vzniku planét okolo inej hviezdy, než je naše Slnko,“ uviedla hlavná autorka štúdie Melissa McClureová z univerzity v holandskom Leidene. Zhluky minerálov okolo tejto hviezdy ako prvý zachytil Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.

Nový systém pripomína rané štádium našej Slnečnej sústavy

Následne astronómovia využili sústavu rádioteleskopov ALMA umiestnenú v čilskej púšti Atacama, aby zistili, odkiaľ presne tieto chemické signály prichádzajú. Ukázalo sa, že tieto zhluky nerastov sú v časti protoplanetárneho disku, ktorá je podobná pásu asteroidov v Slnečnej sústave.

„Pozeráme sa na systém, ktorý vyzerá ako naša Slnečná sústava, keď sa ešte len začínala formovať,“ konštatovala Merel van’t Hoffová z americkej Purdueovej univerzity.

Uložiť článok

Najnovšie články