Foto: unsplash

Takmer v každej domácnosti sa z času na čas vyskytne niečo po záruke.

Kým niektoré potraviny po záruke je naozaj nebezpečné konzumovať, pri iných sa obávať nemusíme. Vedci vysvetlili, do ktorej kategórie spadá čokoláda, ktorá vám v skrinke leží už nejaký ten mesiac a či je bezpečné ju konzumovať, keď sa na nej vytvorí biely povlak.

Prečo vzniká na čokoláde biely povlak?

Predstavte si, že sa konečne rozhodnete zjesť všetky minuloročné mikulášske čokolády, aby ste uvoľnili miesto novým. Na tých starých je ale akýsi biely povlak. Je bezpečné takéto čokolády ešte jesť? Ako informuje portál Live Science, môžete sa do nich spokojne pustiť.

Aby sme chápali, prečo sa na povrchu čokolády vytvára biely povlak, je potrebné vedieť, z čoho je vyrobená. Základnou surovinou sú kakaové bôby, ktoré sa fermentujú a pražia. Vďaka tomu sa spúšťa rad chemických reakcií zodpovedných za lahodnú chuť a vôňu, píše The Conversation.

Foto: unsplash

Priemerný kakaový bôb obsahuje približne 50 % kakaového masla a 50 % kakaovej vlákniny. Vláknina pomáha dodať čokoláde jej charakteristickú chuť a vôňu, zatiaľ čo kakaové maslo je zodpovedné za bohatosť čokolády. Vďaka kakaovému maslu sa zas čokoláda roztápa už pri dotyku s ľudskou pokožkou.

Po pražení kakaových bôbov sa oddeľujú tvrdé škrupiny od vnútra, z ktorého sa následne vyrába pasta – kakaová hmota a kakaový likér (napriek pomenovaniu neobsahuje žiaden alkohol). Horká čokoláda sa vyrába z kakaovej hmoty, do mliečnej sa pridáva mlieko. Biela čokoláda sa vyrába z kakaového masla a mlieka a bez kakaovej vlákniny.

Je bezpečné ich konzumovať?

Keď sa molekuly v čokoláde dajú do pohybu, dochádza k tzv. rozkvetu čokolády. Odborníci rozoznávajú dva druhy rozkvetu, a to rozkvet cukru a rozkvet tuku. K rozkvetu tuku dochádza vtedy, keď kakaové maslo migruje na povrch čokolády. Stáva sa tak zvyčajne vtedy, ak je pochúťka vystavená teplu, svetlu a je nesprávne uskladnená.

K rozkvetu cukru dochádza, keď je čokoláda skladovaná vo vlhkom prostredí. Stáva sa tak napríklad aj vtedy, keď vyberiete čokoládu z chladničky a necháte ju stáť na teplom a vlhkom vzduchu. Následkom toho sa mení chuť a štruktúra čokolády a aj jej vzhľad je menej atraktívny.

Foto: unsplash

Veľkí výrobcovia čokolády sa tohto problému zbavujú tak, že znižujú množstvo pridaného kakaového masla a pridávajú rôzne inhibítory, napríklad rastlinné tuky. Pomáha aj pridanie cukru a kakaového prášku. Aj keď tak síce výrobcovia zabránia vzniku povlaku na čokoláde, má to svoje nevýhody. Čokoláda môže následne tak trochu pripomínať vosk.

Čokoláda s bielym povlakom nie je nijak škodlivá, môžete ju pokojne konzumovať. Ak vám povlak predsa len prekáža, aj tak ju nemusíte vyhadzovať. Môžete z nej vyrobiť napríklad fondue.

Uložiť článok

Najnovšie články