V závere roka 2023 spoločnosť Meta vykázala stratu 47 miliárd dolárov, čo sa týka vývoja metaverza, čo mnohí považujú za ekonomickú katastrofu v priamom prenose.
Ako vtedy informoval Business Insider, táto suma dramaticky prevyšuje trhovú hodnotu mnohých známych spoločností, či majetok niektorých najbohatších miliardárov na svete.
Projekt mal byť budúcnosťou, ľudí však veľmi nezaujal
Metaverzum, technológia, ktorá mala byť pôvodne novou generáciou internetu, dnes čelí otázkam o svojej životaschopnosti.
S týmto ambicióznym projektom sa Meta predstavila ako budúci líder v oblasti virtuálnej a rozšírenej reality.
Pôvodne sa nový koncept spájal s predstavou, že v metaverze budeme môcť zažiť koncerty, prednášky či ďalšie udalosti zo sveta bez toho, aby sme museli opustiť pohodlie svojich domovov. Ambiciózny plán mal označiť zrod novej éry webu – Webu 3.0.
Pokiaľ hovoríme o evolúcii internetu, existujú tri hlavné fázy: Web 1.0, Web 2.0 a Web 3.0. Web 2.0, v ktorom sa nachádzame dnes, priniesol interaktivitu a socializáciu – šírenie obsahu, komentovanie, reagovanie.
Web 3.0, ktorý má nasledovať, sa tak očakával ako nový prevratný spôsob interakcie s digitálnym svetom, v ktorom dominujú virtuálna a rozšírená realita.
Zdá sa, že nápad nie je v koši, rozhodnúť má rok 2025
Meta (predtým známa ako Facebook) sa rozhodla zmeniť názov v roku 2021 s cieľom ukázať, že nie je len jednou sociálnou sieťou.
„Existovala skutočná potreba, aby sa Facebook premenoval na niečo viac,“ povedal Leo Gebbie, hlavný analytik CCS Insight. „Cieľom bolo prezentovať spoločnosť ako niečo širšie než len jednu platformu na sociálne siete.“
A napriek tomu, že mnohí považujú uvedenie metaverza za enormný neúspech, podľa gigantu nie je všetko stratené.
Mark Zuckerberg totiž verí, že rok 2025 bude kľúčový pre budúcnosť metaverza, informuje INKL. Jeho oddanosť technologickej vízii sa ukazuje napriek masívnym stratám.
Potvrdzuje to aj uniknutá správa od technologického riaditeľa spoločnosti, Andrewa Boswortha.
Ten podľa Business Insider povedal, že rok 2025 je „najkritickejší za mojich osem rokov v Reality Labs“. Podľa neho sa tentoraz rozhodne, či bude metaverzum považované za „dielo vizionárov“ alebo „legendárnu tragédiu“.
Kým sa teda budúcnosť metaverza pre mnohých zdá neexistujúca, Meta neustále investuje do vývoja tejto technológie, a hoci dnes čelí obrovským finančným stratám, jej vízia nie je ani zďaleka ukončená.
Rok 2025 sa naozaj môže ukázať ako zlomový a my môžeme ďalej čakať na to, či masívna a riziková stávka gigantu nakoniec prinesie svoje ovocie.
Nahlásiť chybu v článku