Sociálna sieť Twitter v pondelok oznámila, že po útoku podporovateľov prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zablokovala „vyše 70 000 účtov“ spájaných s konšpiračnou teóriou QAnon. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Sociálna sieť začala svoje čistky v piatok 8. januára, krátko po tom, čo natrvalo zablokovala Trumpov účet, pretože podnecoval k násiliu. „Vzhľadom na násilné udalosti v hlavnom meste Washington a zvýšené riziko spôsobenia ujmy sme od piatka popoludnia začali blokovať tisíce účtov, ktoré zdieľali a propagovali predovšetkým škodlivý obsah QAnonu,“ uviedol Twitter na blogu.

„Výsledkom našej snahy je zablokovanie vyše 70 000 účtov. V mnohých prípadoch sme zistili, že jeden človek riadil množstvo účtov,“ dodal Twitter. Krajne pravicová konšpiračná teória QAnon tvrdí, že Trump vedie tajnú vojnu proti celosvetovému liberálnemu kultu pedofilov uctievajúcich satana.
Útok na Kapitol
Väčšina hlavných sociálnych sietí podniká podobné kroky po tom, čo Trumpovi podporovatelia vrátane vyznávačov QAnonu vtrhli v stredu 6. januára do sídla Kongresu vo Washingtone, aby zabránili zákonodarcom vo formálnom potvrdení Joea Bidena ako víťaza novembrových prezidentských volieb. Kongresmani sa museli počas vpádu davu skrývať. Výsledkom bolo päť mŕtvych a škody na majetku. Útok šokoval Američanov a poškvrnil povesť Spojených štátov vo svete.
Trump totiž odmieta prijať výsledky volieb a šíri nepodložené teórie, že voľby boli zmanipulované. Účet zablokoval Trumpovi aj Facebook. Obe platformy to vysvetlili rizikom násilia v budúcnosti, obzvlášť pred Bidenovou inauguráciou, ktorá sa bude konať 20. januára.
Za svoje správanie počas útoku Trumpových podporovateľov na Kongres boli mimo služby postavení dvaja príslušníci polície Kapitolu, sídla Kongresu. Jeden policajt si robil selfie so vzbúrencami, druhý si nasadil šiltovku s nápisom Urobme Ameriku opäť veľkou a usmerňoval dav ľudí.
Kto je QAnon Shaman?

Americkí vyšetrovatelia v sobotu oznámili nové zatknutia a obvinenia v kauze násilného vpádu do budovy amerického Kongrese vo Washingtone. Medzi zadržanými je aj muž s tetovanou hruďou s čelenkou z medvedej kožušiny a s rohmi na hlave, ktorého fotografia obletela celý svet, informovala agentúra AFP.
Dodala, že ide o muža menom Jacob Anthony Chansley, známeho aj ako Jake Angeli. Bol obvinený z „vedomého vstupu alebo zdržiavania sa v akejkoľvek budove alebo areáli bez zákonného oprávnenia a z násilného vstupu a výtržníctva na pôde Kapitolu“.
V úradnom vyhlásení sa uvádza, že Chansley bol „mužom, ktorého bolo vidieť v spravodajstve médií, ako vošiel do budovy Kapitolu“, pričom bol nezameniteľný vďaka svojmu nápadnému oblečeniu: mal na sebe béžové nohavice, ale od pása hore bol nahý, na snímkach bolo jasne vidno jeho výrazne potetovanú hruď. Na hlave mal kožušinovú čelenku s rohmi. Tvár mal pomaľovanú červenou, bielou a modrou farbou. V ruke držal dlhý oštep s uviazanou americkou vlajkou.
Zdanlivá podobnosť Chansleyho so spevákom Jayom Kayom vyvolala na sociálnych sieťach taký rozruch, že to frontmana skupiny Jamiroquai primalo k vydaniu vyhlásenia, v ktorom jasne uviedol, že sa v blízkosti Washingtonu nenachádzal, keď tam priaznivci dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol.
Chansley sa označuje za „digitálneho vojaka“ krajne pravicovej konšpiračnej teórie QAnon, ktorá tvrdí, že Trump vedie tajnú vojnu proti globálnemu liberálnemu kultu pedofilov uctievajúcich satana.
Politológ Duleba v 1 na 1: Dramatické ruské ovplyvňovanie volieb, ktoré vidíme v Maďarsku, očakávame aj na Slovensku
Prepáčte, nevedeli sme, že je „neviditeľné“. Ako Srbi zostrelili americké lietadlo F-117 so stealth technológiou
Už o pár dní si skontrolujte schránku, príde vám šek. Pravidlá pri energopomoci sa zmenia, pozrite si prehľad
Spáchal jeden z najväčších finančných podvodov v dejinách: Peniaze mu posielal „skoro každý“, nakradol 65 miliárd
Trump v Iráne otvoril Pandorinu skrinku: Z Kuby chce mať možno ďalší prímorský rezort, hovorí expert Ondrášik
Zúfalí ľudia kričali, chorý pilot sa zamkol v kokpite. Lietadlo v rýchlosti 700 km/h namieril do Álp, zavraždil 149 ľudí












Nahlásiť chybu v článku