Foto: unsplash

Počuli ste už niekedy pojem „sklenený strop“?

Nehovoríme o žiadnej architektonickej vychytávke. Ide o pojem, ktorý v pracovnej sfére označuje maximálny strop v kariérnom raste, ktorý môže žena dosiahnuť. Zvyčajne sa hovorí o ľuďoch patriacich k minoritám, na mnohých pracoviskách však ženy k minoritám patria. Kde majú ženy a muži v práci rovnaké práva?

6 krajín

Svetová banka sa rozhodla, že vykoná prieskum týkajúci sa práv mužov a žien na pracoviskách. Ukázalo sa, že aj keď žijeme v moderných časoch, o rovnoprávnosti nemôžeme hovoriť ani zďaleka. Len 6 krajín sa môže pochváliť tým, že ženám a mužom poskytuje na pracoviskách rovnaké práva. O ktoré krajiny ide? Rovnaké práva majú obe pohlavia vo Francúzsku, Belgicku, Dánsku, Litve, Luxembursku a vo Švédsku.

Pokrok za 10 rokov

Svetová banka sleduje zmeny týkajúce sa práv na pracoviskách už desať rokov a nedá sa povedať, že by svet robil v tomto veľké pokroky. Údaje z tohto roka ukazujú, že k diskriminácii na základe pohlavia bežne dochádza až v 187 krajinách. Pred 10 rokmi dochádzalo k diskriminácii vo všetkých krajinách bez výnimky, takže súčasná situácia je pozitívnejšia a ide o pozitívny trend.

Foto: unsplash

Rebríček

Prieskum sa zaoberal celkovo 8 faktormi, počnúc možnosťou slobodnej voľby pri rozhodovaní o zmene pozície, či o odchode do dôchodku, až po legálne prekážky, ktoré stáli v ceste kariérnemu postupu. Každá krajina bola ohodnotená, pričom najvyšší počet bodov, ktorý bolo možné získať, bol 100. Následne bol vytvorený rebríček hodnotených krajín, pričom najvyšší, maximálne počet dosiahlo len spomínaných 6 krajín.

Krajiny s vysokým príjmom

Priemerný počet bodov sa pohyboval medzi 70 až 75. Celkovo 39 krajín dosiahlo hodnotenie vyššie ako 90 bodov, v 26 prípadoch však išlo o krajiny, kde majú ľudia vysoké príjmy. Viac ako 90 bodov mala napríklad Veľká Británia, ale aj Taiwan. Najväčší pokrok dosiahli krajiny južnej Ázie, ktoré sa za posledných 10 rokov posunuli z 50 na 58,36 bodov. Pokrok dosiahla aj subsaharská Afrika, ktorá sa posunula z 64,04 bodov na 69,63, vďačí však za to najmä ostrovu Maurícius.

Foto: unsplash/Dylan Gillis

Stále máme na čom pracovať

Na čele tímu, ktorý sa na prieskume podieľa, stála Kristalina Georgieva, ktorá pre The Guardian hovorí, že rodová rovnosť je základom pre rozvíjajúcu sa a rastúcu ekonomiku. Dodáva, že ak nás zákony budú zdržiavať v raste, za ďalších 10 rokov sa príliš vpred neposunieme. Aj keď za posledných niekoľko rokov došlo k posunu a k zlepšeniu, ešte stále je na čom pracovať. To, že krajina dosiahla 100 bodov neznamená, že ženy a muži sú si na 100% rovní. Najväčším kameňom úrazu sú zvyčajne odlišné platové podmienky. Napríklad, ženy vo Švédsku zarábajú na rovnakej pozícii o 5% menej, ako muži, kým v Británii činí rozdiel až 8%.

theguardian, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články