Foto: TASR

Sneh opäť vyčíňa, najmä na strednom a východnom Slovensku.

Na Slovensku je ďalšia snehová kalamita, situácia sa zhoršila v priebehu noci a rána, kedy výdatne nasnežilo. Teraz prichádza odmäk, navyše niekde aj zapršalo a napadnutý sneh je ťažký, čo spôsobuje problémy pre stromy, ktoré padajú a lámu sa konáre, informuje iMeteo. Pohotovosť majú cestári aj energetici.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najviac zasypalo Oravu, až 28 cm snehu je momentálne v Oravskej Lesnej. V meste Poprad sa boria v snehu vysokom do 25 cm, v Banskej Bystrici 21 cm.

Doprava je kvôli ťažkému snehu komplikovaná najmä na cestách Banskobystrického a Žilinského kraja. Najhoršie je to v okrese Krupina, kde pre sneh vyhlásili 1. situačný stupeň. Vplyvom ťažkého snehu sa lámu stromy, ktoré padajú na cesty.

Pozor na obmedzenia

Aktuálne je horský priechod Zbojská (cesta I/72) prejazdný pre vozidlá nad 10 m len so snehovými reťazami. Donovaly sú uzavreté pre nákladnú dopravu nad 10 metrov. Cesta I/67 Dobšiná – Dobšinská ľadová jaskyňa je uzavretá pre vozidlá nad 3,5 t! Cesta II/531 v okresoch Revúca a Brezno je uzavretá pre nákladnú dopravu nad 10 m celkovej dĺžky.

Množstvo porúch

Stromy popadali aj na elektrické vedenia, na strednom Slovensku je preto viacero porúch, množstvo oblastí je bez elektriny. Bez elektrického prúdu je aktuálne vyše 9000 odberných miest a mimo prevádzky zostalo viac ako 300 trafostaníc. Nie je vylúčené, že poruchy budú v dôsledku pretrvávajúceho sneženia či dažďa naďalej pribúdať. Rýchlosť obnovovania dodávky elektriny bude závisieť najmä od dostupnosti poruchových miest.

Riziko pádu stromov

Ťažký a miestami zľadovatený alebo mokrý sneh láme stromy v Poprade. Samospráva v tejto súvislosti upozorňuje na možné riziko ich pádu.

„Vzhľadom na aktuálnu snehovú situáciu na území mesta upozorňujeme občanov i návštevníkov na riziko pádu stromov – hlavne borovíc, ktoré majú krehkejšie drevo a na zimu nezhadzujú ihlice. Preto sa na nich hromadí viac snehu. Vplyvom počasia, keď sa strieda topenie so zamŕzaním, sa dokáže zmeniť na ľad. Následne sa pod váhou snehu a ľadu lámu väčšie konáre, niekedy padajú aj celé stromy,“ vysvetľuje mesto.

Uložiť článok

Najnovšie články