Foto: TASR - Roman Hanc

Na Slovensku registrujeme celkovo 105 929 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (29.11) pribudlo 196 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 1 063 testov. Celkovo tak evidujeme 105 929 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

V nedeľu pribudlo 1 844 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 66 041 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 790 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 550 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 116 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 125 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 1 074 634  vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 839.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 196 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 183 pozitívne testovaných antigennymi testami. Je to 18,43 % z 1 063 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 6,45 % z 2 835 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (52), nasleduje Košický kraj (31), Trenčiansky (29), Prešovský (27), Banskobystrický (19), Žilinský (18), Trnavský (17) a Nitriansky (3). Je medzi nimi 92 mužov a 104 žien.

Celoplošné testovanie žiakov je otázne

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to povedal minister školstva Branislav Gröhling s tým, že pracujú skôr s verziou pilotných overovaní.

Zástupca ZMOS-u a starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký spresnil, že hľadajú spolu s rezortom školstva riešenie, aby aspoň na relevantnej vzorke škôl otestovali a pilotným projektom otvorili druhé stupne základných škôl či stredných odborných škôl. Pracovný dátum je podľa Baňackého od 8. decembra, ak sa podarí splniť všetky požiadavky.

Plán by mal predstaviť dnes na krízovom štábe

Minister deklaruje, že rokujú s jednotlivými subjektmi a hľadajú riešenia. „Musíme sa vyrovnať s množstvom otázok od dobrovoľnosti, zdravotníkov po technické vybavenie,“ spresnil. Odpoveď stále hľadajú aj v prípade, ako postupovať pri žiakoch, ktorých rodičia sa nebudú chcieť dať otestovať. Gröhling verí, že sa všetko podarí vyjasniť do pondelka (30. 11.), keď chce na ústrednom krízovom štábe predstaviť plán s riešením, ako opäť otvoriť školy.

„Následne ÚKŠ rozhodne, či do toho pôjdeme alebo nie. Poprípade, ja budem navrhovať aj náš semafor, na základe ktorého sme fungovali v predchádzajúcom období,“ uviedol Gröhling. Minister v piatok podotkol, že naďalej rokujú so zriaďovateľmi škôl a zisťujú i záujem zo strany škôl a rodičov.

Baňacký uviedol, že hľadajú možnosti so zriaďovateľmi, ktorí nájdu dostatok technických i personálnych kapacít na to, aby vedeli školy otvoriť. „Bude spracovaný istý postup pre tých, ktorí cítia, žeby chceli do toho ísť a nájdu dostatok možností i pochopenia v radoch vlastných zamestnancov i rodičov žiakov,“ spresnil.

Matovič chce pretestovanie žiakov aj rodičov

Minister školstva dostal od ÚKŠ úlohu prísť do pondelka s riešením, ako školy otvoriť. Má to byť podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Uložiť článok

Najnovšie články