Človek už tisícročia chcel ovládnuť oblohu. Prvý úspešný pokus môžeme datovať do roku 1783, keď sa balón bratov Montgolfierovcov, vtedy len so zvieracou posádkou, odlepil od zeme. Pri prenesení sa do roku 1903 musíme spomenúť prvý veľký krok v letectve bratov Wrightovcov, ktorých lietadlo sa dokázalo vzniesť zo zeme a Wilburovi Wrightovi sa podarilo letieť bez jednej sekundy až minútu, pričom zdolal vtedy závratných 279 metrov.
Letecký priemysel sa následne začal prudko rozvíjať, k čomu prispela aj 1. svetová vojna a neskôr aj tá druhá. Lietadlá v priebehu niekoľkých desaťročí urobili obrovský skok dopredu a rozvíjať sa začala aj letecká preprava osôb.
Ak by sme mali dnes vymenovať lietadlá, ktoré dominujú oblohe, určite by sme spomenuli rôzne typy Boeingov či Airbusov. Avšak od 70. rokov bol kráľom oblohy Concorde, ktorý je až dodnes v mnohých ohľadoch jedinečný.
História Concordu
Ako píše portál Britannica, počiatky histórie Concordu sa datujú do obdobia začiatkov 50. rokov. Riaditeľ Kráľovského leteckého podniku Arnold Hall sa dožadoval vytvorenia výboru na štúdium koncepcie nadzvukovej dopravy. Vznikli prvé náčrty, štúdie a začali sa hľadať partneri. Tí sa našli v podobe Francúzov, ktorí takisto túžili po nadzvukových dopravných lietadlách.
V roku 1962 sa Francúzsko a Veľká Británia dohodli na spoločnom financovaní projektu Concorde. Názov znamená v preklade svornosť a ohľadom názvu sa niesli spory, konkrétne ohľadom posledného písmena „e“. Briti napokon ustúpili a Concorde aj s „éčkom“ na konci začal nadobúdať reálne kontúry.
Počiatočné plány uvažovali, že sa vyrobia dve verzie Concordu — s dlhým a krátkym doletom. Potenciálni zákazníci však o verziu s krátkym doletom nejavili záujem, a tak bol tento plán zrušený.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- aké problémy sprevádzali Concorde ešte pred vzletom;
- čo bolo jeho prednosťou;
- čo sa udialo v osudný júlový let;
- ako sa ukončila prevádzka Concordov.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Neobmedzený prístup ku všetkým PREMIUM článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku