Ilustračná foto: Unsplash

Očkovanie proti sezónnej chrípke sa odporúča každý rok najmä rizikovým skupinám pacientov.

Ide o starších ľudí, pacientov s chronickými ochoreniami, ale aj zdravotníckych pracovníkov či pracovníkov v domovoch sociálnych služieb.

Očkovanie sa rovnako odporúča aj deťom do piatich rokov a tehotným ženám. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Kombinácia chrípky a COVID-19 je veľmi nebezpečná

„V tomto roku odborníci opäť ešte viac upozorňujú na dôležitosť očkovania, keďže kombinácia ochorenia COVID-19 a chrípky môže byť obzvlášť nebezpečná,“ zdôraznil ŠÚKL. Na Slovensku je zaočkovanosť proti chrípke dlhodobo veľmi nízka, celková zaočkovanosť dosahuje 5,7 percenta.

„Keďže v prípade vakcín proti chrípke a proti COVID-19 ide o neživé očkovacie látky, odporúča sa očkovať so štandardným rozostupom 14 dní pre lepšie rozlíšenie prípadných nežiaducich reakcií.

V prípade, že je očkovaná osoba vo vysokom riziku nákazy a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 alebo chrípky, môžu sa obe vakcíny podať s akýmkoľvek odstupom alebo súbežne, každá do iného ramena,“ priblížila Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Na Slovensku sú registrované tri vakcíny proti chrípke, a to Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra a Fluenz Tetra. Ako prvá bola na Slovensko dodaná 6. septembra vakcína Influvac Tetra v počte skoro 220-tisíc dávok. Vakcína Vaxigrip Tetra by mala byť dostupná v lekárňach od začiatku októbra, plánovaný je dovoz 200-tisíc dávok.

foto: Unsplash

Vakcíny majú každý rok mierne upravené zloženie. „Je to pre to, že vírusy chrípky mutujú a dokážu meniť svoje vlastnosti. Každoročné očkovanie preto chráni pred tými kmeňmi vírusu, ktoré momentálne v populácii prevládajú,“ uviedol ŠÚKL.

V prípade záujmu o očkovanie proti chrípke je potrebné sa informovať u všeobecného lekára alebo pediatra. Každoročná chrípková sezóna sa začína v októbri a končí sa až koncom apríla nasledujúceho roka.

Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie od januára a trvá až do konca februára. Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu. Epidemiológovia očakávajú v tejto sezóne väčšiu aktivitu chrípky po tom, ako sa vírus chrípky minulý rok takmer vytratil, čomu napomohlo najmä nosenie rúšok či obmedzenie stretávania sa.

„Tým, že väčšina populácie sa s vírusom chrípky nestretla, odolnosť voči nemu klesla, pretože si neposilnili prirodzenú imunitu,“ dodala Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť.

Uložiť článok

Najnovšie články