Ilustračná foto: Unsplash

Úrady v Moskve uviedli, že epidémia súvisí so šalátmi distribuovanými koncom uplynulého týždňa.

Lekársku pomoc v Moskve vyhľadalo viac ako 120 ľudí, u ktorých je podozrenie na hromadnú otravu jedlom. Najmenej 30 z nakazených skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla agentúra AFP.

U všetkých nakazených sa zistilo, že majú príznaky botulizmu – infekčného ochorenia, ktorého patogény sa nachádzajú predovšetkým v konzervovaných potravinách. Ako dodala agentúra AFP, botulizmus je život ohrozujúca otrava jedlom obsahujúcim botulotoxín. Botulotoxín – takzvaný klobásový jed – zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi. Môže spôsobiť zlyhanie dýchania a paralýzu.

Chyba bola v šalátoch

Úrady v Moskve uviedli, že epidémia súvisí so šalátmi distribuovanými koncom uplynulého týždňa online donáškovou službou, ktorá v nedeľu – po prvých správach o nevoľnosti klientov – dočasne pozastavila svoje aktivity. „Celkovo vyhľadalo lekársku pomoc 121 ľudí,“ citovali v pondelok štátne tlačové agentúry námestníčku primátora Moskvy Anastasiju Rakovovú.

Ako dodala, vo vážnom stave je 55 osôb, z toho 30 na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ubezpečila súčasne, že život žiadneho z hospitalizovaných nie je ohrozený, keďže dostali včasnú liečbu. Pre podozrenie z porušenia noriem bezpečnosti spotrebiteľov sa prípadom začala zaoberať moskovská prokuratúra.

Donášková služba spájaná s epidémiou medzičasom uviedla, že identifikovala výrobky, v ktorých bol zistený botulotoxín – ide o gruzínsky šalát lobio, v ktorom bola použitá konzervovaná fazuľa. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb bolo v roku 2021 v Európskom hospodárskom priestore v roku 2023 podľa dostupných údajov potvrdených 82 prípadov botulizmu.

Uložiť článok

Najnovšie články