Ilustračná foto: Unsplash

Známa spoločnosť sa bude musieť uchýliť k radikálnemu kroku, o prácu by mohlo prísť až 2-tisíc ľudí.

Gigantická kuriérska spoločnosť FedEx má na celom svete viac ako pol milióna zamestnancov. V rámci Európy pôsobí až v 45 krajinách a práve v tunajších končinách sa rozhodla prepúšťať. Ako informuje portál Morningstar.com, dôvodom je optimalizácia nákladov, ktorá by mohla firme ušetriť viac ako 150 miliónov eur ročne.

Prepúšťanie by sa malo týkať približne dvoch tisícok zamestnancov v back-office a komerčnej sfére a celý proces by mal trvať viac ako rok. „Plán si bude vyžadovať 18-mesačný konzultačný proces podľa miestnych pracovnoprávnych predpisov. FedEx očakáva náklady vo výške 250 až 375 miliónov USD na odstupné a právne a odborné poplatky,“ píše Morningstar.

Ako uvádza na základe správy od agentúry Reuters TASR, firma si od zredukovania počtu pracovných miest sľubuje, že od obchodného roka 2027/2028 ušetrí od 125 miliónov do 175 miliónov dolárov ročne. Ako už bolo spomenuté, spoločnosť pôsobí vo vyše 45 krajinách a oblastiach Európy, pričom tu zamestnáva viac než 52-tisíc ľudí.

FedEx, jeho konkurent UPS, ako aj ďalšie zásielkové firmy zaznamenali obrovský rast dopytu po nástupe pandémie nového koronavírusu začiatkom roka 2020. Rozsiahle protipandemické opatrenia po celom svete prinútili spotrebiteľov nakupovať mnohé tovary online, z čoho ťažili práve zásielkové firmy. Po skončení pandémie sa však situácia zmenila, navyše, dopyt po týchto službách ovplyvnila aj vysoká inflácia.

Nie príliš priaznivé obdobie sa premietlo aj do akcií spoločnosti, ktoré v roku 2024 klesli o 1,7 %. Kompetentní zástupcovia firmy zároveň naznačili, že prepúšťanie nemusí byť posledným krokom k optimalizácii celej európskej štruktúry spoločnosti. Pochopiteľne, ďalšie kroky sa budú odvíjať od aktuálnej trhovej situácie, ako aj od samotného dopytu spotrebiteľov.

Uložiť článok

Najnovšie články