Foto: TASR - Pavel Neubauer

ZMOS má problém s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny.

Minister životného prostredia Tomáša Taraba (nominant SNS) sa ohradil voči stanovisku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k legislatíve o zjednodušení postupu pri výrube drevín. Vyplýva to z reakcie pre TASR.

Stanovisko ZMOS-u podľa Tarabu dokazuje, že jej vedenie nepochopilo, že cieľom samosprávy nemá byť zdieranie ľudí na poplatkoch za manažovanie toho, že sa chcú starať o čistenie náletovej zelene. Naopak, samosprávy by mali pokutovať tých, ktorí systematicky zanedbávajú túto starostlivosť, podotkol. „Žiadať od ľudí tisícové platby za to, že si chcú v záhradkách vyčistiť náletové dreviny, je v skutočnosti skôr vypaľovaním vlastných občanov. Navyše, táto legislatíva bola platná ešte pred pár rokmi,“ povedal minister.

ZMOS žiada poslancov o neprijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa týka regulácie výrubu stromov v zastavanom území obce. Môže mať podľa nich dlhodobé negatívne dosahy na životné prostredie a kvalitu života. Novelu vetovala ešte prezidentka Zuzana Čaputová.

Novela má podľa envirorezortu zjednodušiť postupy pri výrube drevín. Súhlas má byť podľa návrhu potrebný v prípade, ak takáto drevina rastie na cintorínoch, v zastavanom území obce či voľne prístupných miestach pre verejnosť. Zmeny považuje za významné preventívne opatrenie na zníženie stretov človeka s medveďom. Úpravou chce odstrániť zbytočné byrokratické zaťaženie aj nedostatky vyplývajúce z aplikačnej praxe.

Uložiť článok

Najnovšie články