Foto: Profimedia

Za takzvanými skrytými cestovateľskými pokladmi nemusíte cestovať ďaleko, jeden nájdete aj v susednej Českej republike.

Letná cestovateľská sezóna už klope na dvere a práve počas nej sa na cesty vyberá najviac turistov. V súčasnosti sa čoraz väčším trendom stáva objavovanie takzvaných skrytých pokladov, ktoré na jednej strane majú čo ponúknuť, no na druhej strane tu nestretnete davy turistov. Dobrou správou je, že takýchto miest máme dostatok ako na Slovensku, tak aj v Českej republike. Dôkazom je napríklad mestečko Třeboň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako naša krajina, tak aj naši západní susedia majú za sebou pomerne zaujímavý historický vývoj, vďaka ktorému dnes môžeme obdivovať rôzne fascinujúce pamiatky či prírodné dedičstvá. Kým niektoré lokality dokážu turistom ponúknuť buď výhradne historické poznávanie, alebo iba prírodné atrakcie, Třeboň je akousi vzácnou kombináciou oboch. Množstvo domácich cestovateľov pritom o nej nikdy nepočulo, a to aj napriek tomu, že je od našich hraníc vzdialená menej ako 3 hodiny jazdy autom.

Nedobytná pevnosť a dlhá pivovarnícka tradícia

Ako uvádza webová stránka mesta Třeboň, jeho počiatky siahajú približne do 12. storočia. Väčší význam mesto začalo naberať vďaka bratom z Rožmberka, ktorí sa zaslúžili o masívnejšie opevnenie, založený bol kláštor, získali sa rôzne výsady a v 14. storočí sa už spomína dokonca aj pivovarnícka tradícia. Ako uvádza portál itrebon.cz, tá sa v meste zachovala dodnes a sídli tu aj veľký pivovar známy pod obchodným názvom Regent.

Foto: Profimedia

Třeboň bola známa ako nedobytná pevnosť, nakoľko veľké hradby a bažinatý terén z nej urobili skutočne ťažké sústo aj pre tie najskúsenejšie armády. Silnú obrannú schopnosť otestovali napríklad aj husitské vojny. Ďalšie budovanie pokračovalo aj v 16. storočí a vo všeobecnosti sa považuje za vrchol vtedajšieho rozkvetu. Mesto postihli aj tragickejšie udalosti, tie sa spájajú najmä s 30-ročnou vojnou a neskôr s druhou svetovou vojnou.

Pri pohľade na satelitné snímky môže mesto a jeho blízke okolie nápadne pripomínať Fínsko. Iste, vo svojej podstate má Třeboň od severského štátu zrejme ďaleko, no v jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza približne 500 rybníkov, za ktoré dnes môžeme vďačiť iniciatíve zo 16. storočia. Ako uvádzajú niektoré zdroje, prvé boli založené dokonca už koncom 15. storočia. Práve vďaka tomu sa región čiastočne podobá na krajinu „tisícich jazier“.

Foto: Kralpilot, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Spojenie unikátnej histórie a fascinujúcej prírody

V meste v súčasnosti sídli aj Rybársky podnik Třeboň, ktorý je údajne najväčším areálom svojho druhu v Európe. Ako uvádza portál kudyznudy.cz, mesto a jeho okolie sú dnes zaujímavým turistickým centrom, ktoré ponúka široké spektrum aktivít a dokáže tak uspokojiť viacero typov cestovateľov. Ide o spojenie unikátnej histórie, fascinujúcej prírody, kúpeľnej tradície, pivovarníctva, ale aj špecifickej gastronómie.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články