foto: Darren Cullen, pensandoamerica

Lukáš Mužla / / Série
Je Che Guevara symbolom slobody, alebo smrti?

Ernesto Rafael Guevara de la Serna, nazývaný skrátene Che Guevara, je asi najznámejším revolucionárom ľudských dejín. Slávnu tvár Che Guevaru pozná určite každý. Kto ale v skutočnosti bol a čo po sebe v tomto svete zanechal? Je hrdina, alebo naopak človek, ktorého ruky sú zašpinené krvou nevinných ľudí? 

Kto bol Che Guevara?

Ernesto Guevara de la Serna sa narodil 14. júna 1928 v Argentíne a pochádzal z rodiny španielsko-írskych emigrantov. Dnes by tak oslavoval svoje 90. narodeniny. Ako malý chlapec mal problémy s astmou, a preto do školy nechodil. Rodinné prostredie Che Guevaru považujú mnohí za ideálne. Milujúca rodina a matka, ktorá učila svojho syna doma. Che Guevaru už v mladosti zaujali knihy Marxa a Engelsa. Precestoval veľkú časť Južnej Ameriky a vyštudoval medicínu v Buenos Aires. Ako lekár nakoniec vstúpil aj do jednotiek Fidela Castra. A stal sa z neho snáď najslávnejší revolucionár sveta.

Che Guevara

Kuba

V roku 1954 bol Che Guevara nútený presťahovať sa do Mexika, kde sa po prvý raz stretol s Fidelom Castrom. Ich spoločné názory na svet a americký imperializmus viedli k tomu, že sa Che Guevara pridal ku Castrovým plánom zvrhnúť vtedajšieho kubánskeho diktátora. Castrove jednotky zaútočili na Kubu v novembri 1956 a do januára 1959 režim zvrhli a nastolili nový. Che Guevara sa počas tohto obdobia vypracoval na najúspešnejšieho veliteľa vojsk, čo ho po vojne dostalo aj na vedúce pozície Kuby. Stal sa prezidentom Národnej kubánskej banky a neskôr aj ministrom priemyslu.

Che Guevara-6

Osloboditeľ či vrah?

Che Guevara sa stal najúspešnejším veliteľom Castrových vojsk a stal sa symbolom revolúcie a oslobodzovania Kuby od diktátora Batistu. Na druhej strane však boje Castrových partizánskych jednotiek v mnohom pripomínali skôr vraždenie ako vojenský prevrat. Che Guevara sa po prevrate stal veliteľom vojenskej základne La Cabana, kde dozeral na popravy stoviek Batistových vojakov. Stál aj za zrodom „kubánskych gulagov“, pracovných táborov, kde končili najmä obyvatelia, ktorí nesúhlasili s komunistickým režimom. Revolucionár a „osloboditeľ“ Che Guevara teda pomohol zvrhnúť jedného kubánskeho diktátora, no súčasne dostal k moci druhého, ktorého režim stál Kubu viac ako 70 tisíc životov politických väzňov.

1959 Che Guevara en Cuba 5894

Kongo

V roku 1965 sa Che Guevara vzdal všetkých svojich funkcií v kubánskej vláde a spolu so 120 dobrovoľníkmi odcestoval do Konga. Tu sa pokúsil miestnu revolúciu premeniť na komunistický puč, čo sa mu však nepodarilo. Povstalci v Kongu Che Guevarovi veľmi nedôverovali. Považovali ho za Belgičana, pod nadvládou ktorých zažili obyvatelia Konga najhoršiu časť svojich dejín. Revolúcia v Kongu teda Che Guevarovi nevyšla a bol odtiaľ nútený utiecť. Ďalšou zastávkou sa mala stať Bolívia.

Che Guevara Mural - Cuba

Bolívia

Bolívia mala byť krajinou, ktorú po neúspechu v Kongu, Che Guevara konečne oslobodí. V roku 1964 totiž v krajine prebehol vojenský puč a mnohí jej obyvatelia s novou vojenskou vládou nesúhlasili. Che Guevara prichádza do Bolívie v roku 1966, no žiadna revolúcia sa nekoná. Získava totiž podporu len veľmi malej partizánskej skupiny. Očakávania veľkej revolúcie stroskotávajú, obyvateľstvo sa proti režimu búriť zjavne až tak nechce a ku Che Guevarovi sa nepripájajú. Bolívijská armáda podporovaná americkým CIA posiela do hôr 600 vojakov, ktoré Che Guevarove jednotky obkľúčili a 8. októbra 1967 porazili.

BOLIVIA-HISTORY-SPAIN-CUBA-PHOTO-CHE-FILES

Smrť večného revolucionára

Che Guevarovu skupinu údajne zradili miestni obyvatelia, ktorí partizánom prinášali do hôr jedlo. Bolívijská armáda zabila väčšinu partizánov a samotného Che Guevaru zajali. Jeho poprava bez súdneho procesu prebehla nasledujúci deň. Rozhodol o nej bolívijský prezident a prítomný bol aj agent CIA Felix I. Rodriguez. Che Guevara bol zastrelený, údajne tak, aby rany vyzerali ako zásahy z boja a nie poprava. Z revolucionára sa stal mučeník a symbol boja proti kapitalizmu.

love or hate.

Che ako symbol

Che Guevara sa stal symbolom revolúcie a oslobodenia, no jeho skutky už tak hrdinské nie sú. Síce sa snažil podporovať zvrhnutie diktátorov a povzbudiť obyčajný ľud k revolúcii, no v skutočnosti dopomohol len ďalšej diktatúre. Bol zástancom popráv a vraždenia, ktoré revolúcii pomáhalo, o čom sa jasne vyjadroval aj vo svojich denníkoch. V časoch keď svet a dokonca aj sovietsky prezident Chruščov už Stalinove činy dávno odsúdili, bol Che Guevara stále jeho veľkým podporovateľom, čo vyjadril návštevou jeho hrobu v Rusku, kde položil aj kyticu kvetov. Jeho snaha oslobodiť svet od kapitalizmu bola z určitého uhla pohľadu hrdinská, ale spôsoby, ktoré si na to vybral už hrdinské neboli. Napriek tomu sa z neho stal hrdina a vzor, a to najmä pre tých, čo nepoznajú pravdu…

Pozri aj: Na svedomí má viac ako 10 miliónov ľudských životov, no na dejepise sa o ňom neučí. Samozvaný kráľ Konga Leopold II. vytvoril peklo v strednej Afrike, ktoré trvá dodnes

Komentovať (0)