Na svete ostalo už len málo miest, ktoré sú modernou civilizáciou nedotknuté. Patrí medzi ne aj ostrov Sentinel. Žije na ňom hŕstka domorodých obyvateľov, ktorí s vonkajším svetom nemajú žiaden kontakt. Malo by to tak ostať aj naďalej, no indická vláda možno podnikne riskantný krok.
Prísny zákaz priblížiť sa
Ako informuje Mail Online, Sentinel je známy tým, že jeho obyvatelia žijú v izolácii od okolitého sveta. Nemajú vybudovanú imunitu proti moderným ochoreniam a každá návšteva cudzinca by mohla znamenať smrť pre celý ostrov. Na druhej strane, Sentinelčania si svoje územie chránia a bolo zaznamenaných viacero prípadov, kedy nepozvaného hosťa zabili.
Platí preto pravidlo, že k ostrovu sa nesmie nikto priblížiť, pre vlastnú bezpečnosť, ale aj kvôli ochrane jeho obyvateľov. India ale v roku 2027 plánuje vykonať veľké sčítanie obyvateľov, prvé po vyše desaťročí. Úrady tak čelia dileme. Ako zrátať členov najizolovanejšieho domorodého kmeňa tak, aby ho nevyhubili? Obyvatelia ostrova totiž doteraz nikdy sčítaní neboli.
Odborníci varujú, že akýkoľvek pokus by mohol skončiť humanitárnou katastrofou. V roku 2006 zaplatili dvaja indickí rybári životom po tom, ako sa ich loď nešťastnou náhodou priblížila k ostrovu. Podľa svedkov z ďalšej lode boli obaja muži brutálne rozsekaní sekerami. Niekoľko dní po zabití boli ich telá údajne zavesené na bambusových tyčiach.
Porušenie znamená smrť
V roku 2018 bol zabitý americký misionár John Allen Chau po drzom pokuse obrátiť domorodcov na kresťanstvo. Vraj sa k im pokúsil priateľsky priblížiť, no rybári z neďalekej lode s hrôzou sledovali, ako ho domorodci zabili a s lanom na krku odtiahli jeho telo preč. Odvtedy spočíva na ostrove a pozostatky sa nikto nepokúsil získať späť.
In 2018, John Allen Chau made a controversial attempt to contact the Sentinelese, an isolated indigenous tribe on North Sentinel Island. The Sentinelese have long maintained their seclusion and are known to react aggressively to outsiders.
Visits to the island are strictly… pic.twitter.com/EiTvsGx3aC
— Morbid Knowledge (@Morbidful) July 5, 2024
Tento rok musel byť zatknutý ďalší americký dobrodruh, ktorý podnikol nelegálnu plavbu na ostrov a zanechal tam plechovku koly ako „obetu“. Odborníci jeho konanie ostro kritizovali, keďže neuváženým činom ohrozil seba, no mohol vyhubiť aj všetkých obyvateľov ostrova.
Po ničivom cunami v Indickom oceáne v roku 2004 sa kmeň dostal na titulné strany novín po celom svete, keď jediný osamelý bojovník vystrelil šíp na vojenský vrtuľník, ktorý bol vyslaný na kontrolu. Je teda nad slnko jasnejšie, že obyvatelia Sentinelu chcú, aby ich všetci nechali na pokoji.
Majú právo chrániť sa, hoc aj zabíjaním
India, pod ktorú ostrov spadá, ešte v roku 2014 oficiálne rozhodla, že obyvatelia ostrova majú právo uchovať si svoju izoláciu. Vydala tiež prísny zákaz priblížiť sa k ostrovu. Je prísne zakázané akýmkoľvek spôsobom sa pokúšať kmeň kontaktovať. Obyvatelia ostrova majú plné právo chrániť svoje územie, a to aj v prípade, ak to znamená nezvaného hosťa zabiť.
India zvažuje použitie dronov alebo satelitných snímok, aby sa pokúsila spočítať obyvateľstvo na diaľku. Aj to však podľa antropológov vyvoláva etické obavy.
Navyše, Sentinel nie je jediný v ohrození. Na Nikobarských ostrovoch v Indickom oceáne žije polokočovný kmeň, predpokladá sa, že ide o zhruba 200 ľudí. Žijú hlboko v džungli a taktiež sa môžu ocitnúť v smrteľnom ohrození len preto, aby sa stali súčasťou štatistík. Navyše, na ostrove by mal vzniknúť prístav a letisko. Podľa desiatok odborníkov na genocídu by to bol pre obyvateľov jednoznačný rozsudok smrti. Napísali preto prezidentovi Indie otvorený list.
Nahlásiť chybu v článku