Foto: Profimedia

Po prvýkrát po viac ako 200 rokoch sa objavia dva druhy súčasne.

Typické zvuky, ktoré vydávajú cikády, sú zrejme nezameniteľné a len málokomu sa zdajú byť príjemné. V Severnej Amerike by ich v najbližšom čase malo spod zeme vyliezť miliardy. V týchto dňoch sa začínajú liahnuť dokonca dve skupiny, takzvaných trvalých cikád.

Tento fenomén je, ako píše iMeteo, jedinečný. Po prvýkrát po viac ako 200 rokoch sa objavia dva druhy súčasne.

Mimoriadne zvláštny fenomén

„Trvalé cikády rodu Magicicada sú jedným z najneobvyklejších druhov hmyzu na svete. Vyznačujú sa pravidelnými životnými cyklami. Väčšinu svojho života prežijú pod zemou a na povrch vychádzajú len preto, aby sa rozmnožovali,“ informuje portál.

Svoje podzemné úkryty opúšťajú v 13- či 17-ročných cykloch. Niektoré z druhov strávia pod povrchom zeme dlhší čas, iné zasa kratší. Skupiny cikád, ktoré v rovnakom čase vystúpia na zem, sa označujú rímskymi číslami.

Podľa vedcov z University of Connecticut, počas tohto roka pôjde o obrovskú skupinu XIX, ktorá sa zjaví každých 13 rokov. Pridá sa aj o niečo menej početné skupina cikád zo 17-ročnej skupiny XIII.

Tieto dva druhy sa spoločne na svete ukázali v roku 1803.

V každom štáte USA sa počas tohto roka môžu objaviť až miliardy cikád. Ich roj navyše sprevádza známe a ohlušujúce „cvrkanie“. Tento otravný zvuk vydávajú samce, keď chcú prilákať samice. Ako ďalej informuje iMeteo, tieto zvuky môžu presiahnuť aj sto decibelov.

Samičky nakladú oplodnené vajíčka do dreva mladých konárov. O niekoľko týždňov neskôr začnú larvy cikád padať zo stromov a zaliezať pod zem, aby opäť začal niekoľkoročný cyklus, kým zasa vyjdú na povrch zeme.

Uložiť článok

Najnovšie články