Foto: Unsplash

Bude bývanie dostupnejšie?

Vlastné bývanie na Slovensku sa ľuďom čoraz viac vzďaľuje a stáva sa nedosiahnuteľnou métou. Najlacnejší dvojizbový byt v Bratislave, ktorý bol uverejnený na jednom z realitných portálov, sa predáva za 169-tisíc eur. Jeho rozloha, 39 metrov štvorcových, však spĺňa skôr predstavy o väčšej garsónke.

Štatistika Deloitte Property Index, na ktorú upozornila stránka Praha – město pro život, ukazuje, že Bratislava a Praha sa v posledných rokoch umiestňujú na čele štatistiky, ktorá ukazuje nedostupnosť bývania v hlavných mestách Európy.

Kým v Prahe, ktorá je považovaná za najnedostupnejšiu v Európe, potrebujete na kúpu priemerného bytu 13,5 priemerných ročných platov, na byt v našom hlavnom meste s rozlohou 70 metrov štvorcových by ste potrebovali 13 priemerných ročných platov, a to za predpokladu, že z týchto peňazí neutratíte ani cent.

Odborníci a analytici sa navyše zhodujú, že v najbližšom období nemožno očakávať zastavenie rastu cien. Práve naopak, realitní makléri pre interez uviedli, že sa treba pripraviť na ďalší nárast, i keď tempo môže byť miernejšie.

Ako je na tom Vyšehradská štvorka?

Podobným problémom s nedostatkom bývania a vysokými cenami čelia aj ostatné mestá Vyšehradskej štvorky – Varšava a Budapešť. U našich maďarských susedov by ste byt v Budapešti kúpili za 10,4 priemerných ročných platov. Najdostupnejšie bývanie v rámci štvorky je vo Varšave. Na kúpu bytu tu „stačí“ necelých 9 ročných priemerných zárobkov.

Problémy V4

  • Chýbajú dostatočné kapacity verejného nájomného bývania, teda iné formy než súkromné nájmy;
  • Kritériá pre získanie bývania sú obmedzujúce, najmä voči zraniteľným skupinám;
  • Chýba individuálna inštitucionálna podpora;
  • Nadmerné spoliehanie sa na neštátne sociálne služby, ktoré nemôžu nahradiť chýbajúcu verejnú bytovú politiku;
  • Zásluhovosť, krátkodobé zmluvy, generačné dočasné bývanie;
  • Rasová segregácia a diskriminácia;
  • Absencia relevantných dát, dominancia požiadaviek súkromného sektora v riešení bytovej krízy.

„V roku 2025 je trh s bývaním vo Vyšehradskej štvorke (V4) poznačený vysokými cenami nehnuteľností, ktoré výrazne prevyšujú priemerné príjmy obyvateľov. Tento vývoj zhoršuje dostupnosť bývania, najmä pre mladé rodiny a ľudí s nižšími príjmami,“ uviedla pre interez Viera Mašlejová, realitná maklérka Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Extrémne ceny nehnuteľností

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články