Foto: Profimedia

Po jedinom pohľade na toto miesto budete mať pocit, že sme si to celé iba vymysleli.

Opak je však pravdou — toto „mesto duchov“, kde sa namiesto boháčov pasú stáda kráv priamo vedľa prepychových domov, skutočne existuje. Nachádza sa vo východnej Ázii a pohľad naň pôsobí, akoby ste sa ocitli v zvláštnom, halucinogénnom sne.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Developerská spoločnosť Greenland Group so sídlom v Šanghaji spustila v roku 2010 výstavbu ambiciózneho megaprojektu.

Na dovtedy opustenej ploche za subprovinčným mestom Šen-jang v severovýchodnej Číne malo vyrásť prestížne „kráľovské mestečko“ — súbor honosných víl určených pre vyššie vrstvy čínskej spoločnosti. O projekte napísal portál CNT, ktorý sa odvoláva na agentúru AFP.

Štátne hosťovské vily, pri ktorých sa dnes pasú stáda kráv

Kontroverzný projekt nesie v angličtine názov The State Guest Mansions (vo voľnom preklade „Štátne hosťovské vily“).

V roku 2010 všetko vyzeralo sľubne — po dvoch rokoch však robotníci náhle zmizli aj so všetkými ťažkými strojmi. Zanechali po sebe len nedokončené kostry „kráľovských“ víl, ktoré dnes stoja v tichých, strašidelných radoch. Pomaly chátrajú a sú vydané napospas osudu.

Foto: Profimedia

Pohľad na 260 opustených víl roky mátal miestnych obyvateľov. Ich osud napriek tomu nikoho neprekvapil.

Podobné prípady sú v Číne totiž natoľko bežné, že pre nedokončené luxusné rezidencie vznikol aj hovorový názov: „domy s prehnitým chvostom“. Podľa údajov agentúry hrozí zastavenie výstavby v priemere takmer štyrom percentám všetkých bytových projektov v krajine.

Od zastavenia výstavby uplynulo vyše 10 rokov a miestni farmári napokon uznali, že plán na dokončenie mestečka definitívne stroskotal.

Foto: Profimedia

Začali preto orať pôdu priamo medzi vilami. Neskôr sa odvážili skladovať seno v opustených garážach — a dnes nájdete za plotmi pozemkov dokonca stáda pasúcich sa kráv.

„Tieto domy by sa boli predali za milióny,“ prezradil agentúre AFP farmár Guo. „Ale žiaden boháč si nekúpil ani jeden z nich.“

Dôvod, prečo projekt skrachoval, nie je doposiaľ známy. Objavujú sa však teórie, ktoré vinia z neúspechu korupciu vo verejnej správe. Taký farmár Guo špekuluje, že niekto zrejme náhle stopol financovanie v čase, keď vláda začala podnikať tvrdé kroky proti nekontrolovanému rozvoju v krajine.

Panstvá sa tak dnes rozpadajú a okrem farmárov o ne prejavuje záujem len hŕstka cestovateľov, ktorých priťahuje bizarný vzhľad miesta. Lokalita, pôvodne plánovaná ako raj pre boháčov, tak zostáva najzvláštnejším architektonickým poľom na planéte.

Uložiť článok

Najnovšie články