foto: nejm.org

Muž sa nakazil baktériou zo surových morských plodov. Kvôli rýchlo šíriacej sa infekcie prišiel o svoju ruku, no mohol dopadnúť aj oveľa horšie.

Baktérie nachádzajúce sa potravinách a jedle, môžu spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Preto je dôležitá najmä ich dostatočná a správna tepelná úprava. Niekedy však ani to nestačí. Takáto infekcia spôsobila mužovi nenapraviteľné zdravotné následky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Živočíchy a rastliny môžu hostiť rôzne nepríjemné patogény, schopné vyvolať ochorenie organizmu. Príkladom sú parazity alebo baktérie spôsobujúce napríklad hnačky. Na všetky možné mikroorganizmy alebo dokonca makroorganizmy sa však nedá upozorniť a vyhnúť sa im. Tento prípad by ale nemal zostať bez povšimnutia.

The New England Journal of Medicine informoval o prípade 71-ročného muža, ktorému sa na ľavej ruke vytvorili extrémne opuchy a veľké krvné pľuzgiere. Stalo sa to 12 hodín po tom, ako zjedol surové morské plody. Po dvoch dňoch príznakov sprevádzajúcich horúčkou, išiel na pohotovosť, kde mu lekári Jin Park a Chang-Seop Lee okamžite navrhli operáciu.

foto: pixabay.com (ilustračná)

Analýza odstránenej tekutiny z mužovej ruky odhalila, že pôvodcom jej vzniku bola baktéria Vibrio vulnificus, ktorá je veľmi blízka tej, ktorá spôsobuje choleru. Baktéria sa vyskytuje v teplých pobrežných a polosladkých vodách po celom svete. Nachádza sa tak teda v telách mäkkýšov.

Infekcia u ľudí pochádza vo väčšine prípadov z konzumácie surových ustríc. Výskumníci dokonca odhadujú, že každoročne sa vyskytne až niekoľko stoviek prípadov nákazy. „Vibrio vulnificus môže spôsobiť rôzne infekcie kože, až po primárnu septikémiu, teda prítomnosť baktérií v krvi. Príčinou je konzumácia surových, prípadne nedostatočne tepelne spracovaných, morských plodov,“ informovali Park a Lee.

foto: commons.wikimedia.org

Tento pacient trpel cukrovkou druhého typu, hypertenziou, teda zvýšeným krvným tlakom a mal pokročilé ochorenie obličiek. Všetky tieto choroby výrazne ovplyvňujú integritu krvných ciev, najmä tých na končatinách. Rovnako sa kvôli nim znižuje schopnosť odstraňovania patogénov z krvného obehu. A aj to malo za následok takýto vážny a agresívny prejav.

foto: nejm.org

Podľa American Family Physician až 50% takýchto prípadov končí smrťou, ak nákaza postupuje rýchlo a vyústi až do hemoragického zápalu. Dokonca aj pri rýchlom zákroku zomrie až 30- 40% pacientov. Dôležité je však postupovať rýchlo, hneď pri spozorovaní nezvyčajných symptómov. Ak sa totiž do 72 hodín nezačne s liečbou, nakazeného čaká takmer istá smrť.

Našťastie tento pacient prežil. Celá liečba ho však vyšla veľmi nákladne a nezaobišla sa bez trvalejších následkov. Amputácia ľavého zápästia bola totiž nevyhnutná. Po zákroku sa však zotavil a mohol sa vrátiť domov.

Pozri aj: Nakazenie mačacím parazitom ako cesta k úspechu. Vedci objavili zvláštne prepojenie medzi mačkami a špičkovými podnikateľmi

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články