Foto: Unsplash

Jednobunkový parazit, ktorý je typický pre mačky, môže mať zvláštny súvis s úspešným biznisom.

Toxoplazmózu spôsobuje parazit známy ako Toxoplasma gondii. Jeho úlohou je dostať sa do tela mačky. Akonáhle sa vylúči prostredníctvom stolice, dostane sa do tela myši, kde čaká len na to, aby sa znova dostal do tela mačky. Napriek tomu, že tento parazit sa „špecializuje“ na mačky, nie je ničím výnimočným, že sa dostane aj do ľudského tela.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdie dokonca preukázali, že tohto parazita má alebo malo v tele až do 60% svetovej populácie. Ako sa prejavuje? Spôsobuje zmeny v mozgových hormónoch, čo má za následok zvýšenú agresivitu, znižuje pud sebazáchovy a spomaľuje reakcie. Zároveň aj zvyšuje sexuálny apetít, ktorý sa však nespája s citovou väzbou.

via GIPHY

Je jasné, že tento jednobunkový parazit to má premyslené viac než dobre. Keď mačka vylúči exkrement s parazitom a ten sa dostane do tela nejakého živočícha, tam sa nepohlavne rozmnoží a čaká, kým ho zožerie nejaká mačkovitá šelma. V jej čreve sa potom môže pohlavne rozmnožovať, čím sa celý životný cyklus parazita uzavrie.

Aby sa ale parazit ľahšie dostal do tela mačky, začne ovplyvňovať svojho prechodného hostiteľa. Napríklad aj zvýšenou agresivitou či zníženým pudom sebazáchovy.  Z nakazeného jedinca tak robí ľahšiu korisť pre predátora.

Foto: commons.wikimedia.org (Robek)

Zaujímavé však je, že s týmito vlastnosťami sa človek dokáže veľmi dobre uplatniť vo svete biznisu. Táto myšlienka priviedla vedcom k výskumu, ktorý sa zaoberal výskytom parazita gondii u podnikateľov. Prieskum sa konal Coloradskej univerzite, kde vedci skúmali biznismenov s horúcou hlavou.

A výsledky potvrdili ich domnienky. Spomedzi 1 500 testovaných subjektov, mali ľudia intoxikovaní parazitom až 1,4 krát vyššiu úspešnosť v podnikaní, ako tí, ktorí sa s ním do kontaktu nedostali. Taktiež mali 1,7 krát vyššiu pravdepodobnosť, že uspeli na poli obchodu či manažmentu.

Unsplash

Vedci sa neskôr zamerali na štatistiku za posledných 25 rokov. Ľudia, ktorí sa dostali do kontaktu s parazitom, boli oprostení od strachu a bolo v nich viac agresivity, čo zvýšilo pravdepodobnosť založenia úspešného startupu.

Unsplash

Pre uvedomelého človeka to však môže predstavovať výhodu. Toto však samozrejme neznamená, že by ste mali svoje dieťa uviesť do kontaktu s nakazenou mačkou a dúfať, že sa z neho stane úspešný podnikateľ. Napriek tomu tento výskum naznačuje veľmi zaujímavé prepojenie medzi epidemológiou a psychológiou. A zároveň vysvetľuje, prečo internet pretvoril mačky na vládnuce zvieratá zo vzdialenej galaxie.

Pozri aj: Takto vidí svet vaša mačka či zlatá rybka. Vedci skúmali zrak rôznych zvierat a ukázali, čo v skutočnosti vidia

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články