Foto: Profimedia

Počuli ste už o poľských Maldivách?

Ak si chcete užiť super dovolenku, neznamená to, že musíte lietať do vzdialených destinácií a nechať tam polovicu svojich úspor. Dôkazom je poľský park Grodek, ktorému hovoria aj poľské Maldivy, a niet sa čo čudovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poľské Maldivy by ste si mali zapísať na cestovateľský zoznam

Park Grodek, známy ako „poľské Maldivy“, sa nachádza v meste Jaworzno, 30 kilometrov východne od Katovíc. Web Visit Poland park popisuje ako „veľkolepé miesto s krásnou bujnou zeleňou a úžasným jazerom s priezračnou azúrovou vodou, strmými útesmi a malými čarovnými ostrovmi, ktoré v návštevníkoch vyvolávajú pocit, akoby sa vydali a ocitli na dovolenke niekde v exotickej destinácii“.

Web láka turistov, ktorí sa chystajú navštíviť populárne Katovice a upozorňuje, že poľské Maldivy by jednoznačne nemali počas svojho výletu vynechať. Portál Turistos ho dokonca označuje za jedno z najkrajších miest vôbec, aké môžete v susednom Poľsku navštíviť.

Foto: Adrian Tync, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Turisti sem často chodia, aby sa poprechádzali a užili si slnečné lúče pri jednej z dvoch vodných nádrží – Wydra a Orka. Nádrž Orka dosahuje hĺbku až 18,5 metra a vyhľadávajú ju napríklad aj milovníci potápania. Nachádza sa tu aj súkromná základňa potápačov, ktorá sľubuje jedinečný zážitok. Potápanie sa na tomto mieste nie je celkom vhodné pre začiatočníkov. Web Viasport ale sľubuje, že nádrž je ideálna na vykonávanie rôznych druhov potápačského výcviku a jej dno, ktoré je spestrené rôznymi atrakciami, je zaujímavou výzvou pre nadšencov potápania.

Na toto si dávajte pozor

Napriek tomu je tu ale pre verejnosť zakázané bežné kúpanie, čo možno mnohých sklame, iných ale neodradí. Nesmie sa tu ani stanovať, zakladať oheň na opekačky či jazdiť autom a na motorke. Najdôležitejšie je udržiavať tu poriadok, aby sa príroda uchovala tak, ako je. Ak sem prídete na piknik, nič tu po sebe nenechávajte.

Foto: PhotoFibo, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Wydru zas ľudia milujú vďaka kľukatému chodníku, ktorý cez ňu vedie, informuje portál Polskie Malediwy. Môžu z neho obdivovať tyrkysové vody bez toho, aby sa museli namočiť. Toto miesto milujú aj fanúšikovia estetických záberov, ktorí ale kvôli nim nechcú alebo nemôžu cestovať na skutočné Maldivy. Park poskytuje aj možnosť užiť si krásne výhľady z bicykla. Za zmienku stojí aj turistika a výhľady, ktoré si môžete užiť z rôznych miest, sľubuje Slaskie Travel.

Na svoje si tu prídu nielen milovníci prírody, ale aj histórie. Na území parku sa totiž nachádzajú aj bývalé bane. Po roku 1990 ale oblasť odkúpilo mesto a pokúsilo sa vdýchnuť mu nový život. Park Grodek je tak v súčasnosti ako stvorený pre celé rodiny. Otvorený je 365 dní v roku 24 hodín denne a vstup sa tu neplatí žiaden. Prístupný je aj pre ľudí na vozíku či s kočiarom a môžete so sebou dokonca vziať aj svojho štvornohého miláčika, avšak musí byť na vôdzke.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články