Ilustračné foto: TASR - Daniel Stehlík/Unsplash

Nemci v roku 2021 písali o ekonomickom zázraku, v súčasnosti už množstvo investorov svoje kufre balí.

V minulosti mali Poliakov mnohí Slováci zafixovaných ako robotníkov migrujúcich do Veľkej Británie, predávajúcich na trhoch či potravinárov. Táto predstava, pochopiteľne, v dnešnej dobe absolútne nekorešponduje s realitou a Poľsko sa hospodárskym rastom v posledných rokoch vzdialilo nášmu regiónu. Nemecký magazín ho dokonca označil za malý ekonomický zázrak, no tieto časy sú zrejme už preč. Informuje o tom portál Index.

Za rozvojom poľskej ekonomiky môžeme hľadať viacero významných faktorov. Tým prvým je fakt, že naši severní susedia vedia fantasticky využívať eurofondy, majú efektívnu migračnú politiku a domácu spotrebu poháňa veľký vnútorný trh. Množstvo nadnárodných investorov krajina získala vďaka vhodným podmienkam, ktoré sa ale priamoúmerne so zvyšujúcou sa ekonomickou úrovňou krajiny stávajú pre firmy čoraz menej atraktívne.

Môže za to napríklad aj stále rastúca minimálna mzda, ktorá v Poľsku za posledné 2 roky stúpla približne o 40 %, ale aj sila domácej meny – zlotého. Zlotý je aktuálne najsilnejší od roku 2008 a exportérom takýto kurz v porovnaní s eurom nevyhovuje, nakoľko sa im znižujú zisky. Zároveň sú produkty pre zahraničných spotrebiteľov drahšie a krajina to už pocítila pri znižujúcom sa exporte.

Výroba áut
Ilustračná foto: archív TASR/AP

Ako ďalej informuje Index, prepúšťanie ohlásili desiatky takýchto spoločností ako automobilka Stellantis, Michelin, Signify, Nokia či známy výrobca džínsov Levi’s. Dôvodom sú zväčša vysoké náklady na prevádzku, pričom niektoré z uvedených korporátov sťahujú svoju výrobu do lacnejších európskych krajín ako Rumunsko, Bulharsko, prípadne zvolia ešte vzdialenejšiu alternatívu – Áziu.

Kedysi lacné Poľsko už skrátka pre investorov také lacné nie je a na našich severných susedov čaká výzva. Podľa dostupných informácií si s prvými vlnami prepúšťania poradili, no aktuálny trend nepraje tvorbe nových pracovných miest, čo môže pri ďalších avizovaných prepúšťaniach spôsobiť problémy na trhu práce. „Ekonomika vysiela varovné signály, ktoré v kombinácii s realizáciou smelých nápadov politikov môžu vyústiť do recesie,“ upozorňuje jeden z tamojších magazínov.

Uložiť článok

Najnovšie články