Ilustračná foto: TASR - Dano Veselský

V spoločnosti údajne panuje napätá atmosféra, v nedávnej dobe prepustila stovky zamestnancov.

Optimalizácia zamestnaneckej siete, nástup inovatívnych technológií, ale aj pragmatické ekonomické škrty. Mnoho slovenských spoločností dopláca na náročné obdobie, ktorého výsledkom je prepúšťanie aj v najstabilnejších firmách pôsobiacich na Slovensku. Podľa najnovších správ dochádza k výraznejším redukciám pracovníkov aj u jedného z najväčších bratislavských zamestnávateľov, informuje o tom portál Index.

Spoločnosť IBM mala pred pandémiou covidu okolo 4 600 zamestnancov, pričom v súčasnosti už môžeme hovoriť len približne o troch tisíckach. Ako vyplýva z najnovších správ, v posledných dňoch sa firma rozlúčila s ďalšími stovkami ľudí a medzi pracovníkmi začína panovať nervozita spojená s neistotou. Prepúšťanie Indexu nepriamo potvrdilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ale aj niekoľko už bývalých zamestnancov.

Pred mesiacom ma zavolali na dôležitý míting jeden na jedného, takže som sa na to mentálne nastavil. Obavy sa naplnili. Oznámili mi, že mi dávajú výpoveď k 31. máju,“ povedal portálu jeden z nich.

Kým v médiách sa často v podobných firmách hovorí o tom, že prepúšťanie sa týka hlavne pozícií, ktoré sa dajú zautomatizovať, respektíve nahradiť umelou inteligenciou, v tomto prípade to prepusteným ľuďom zmysel nedáva. Podľa všetkého ide o šetrenie financií a redukciu počtu zamestnancov v tímoch. IBM zatiaľ oficiálne dôvody verejnosti nepredstavila a záhadou sú údajne aj pre samotných prepustených.

Svetová spoločnosť už v minulosti deklarovala, že približne 30 % pozícií, predovšetkým v „nudnej“ administratíve, chce nahradiť umelou inteligenciou. Podľa jej zástupcov to firme dokáže ušetriť peniaze, ktoré môžu použiť v iných sférach, napríklad aj pri nábore ľudí do oblasti softvérového inžinierstva.

Uložiť článok

Najnovšie články