Foto: Unsplash

O tom, že medzi chudobnými a bohatými sú značené rozdiely, niet pochýb.

Miliardárov na svete pribúda, čoraz viac pribúda však aj ľudí na opačnom konci škály, a to takých, ktorí bojujú o každý jeden deň. Poznatok, že 26 najbohatších ľudí na svete vlastní rovnaký majetok ako 3,8 miliardy ľudí, ktorí patria medzi tých najchudobnejších, je mimoriadne zarážajúci.

Najchudobnejší a najbohatší

Každý rok sa koná akési zhodnotenie posunu majetku vo svete a nezisková organizácia Oxfam sa podelila o znepokojivé výsledky. Bohatí sa v roku 2018 stali ešte bohatšími a chudobní ešte chudobnejšími. Rôzne organizácie sa proti zväčšujúcej sa priepasti medzi chudobnými a bohatými snažia bojovať už roky, zdá sa však, že bez úspechu.

Daň z bohatstva

Jednou z metód ako proti tomuto javu bojovať, je tzv. daň z bohatstva. Ak by sa odviedla daň z bohatstva vo výške 1 percenta, predstavovalo by to približne 418 miliárd dolárov ročne, vďaka čomu by bolo možné zabezpečiť vzdelanie každému dieťaťu, ktoré momentálne nemôže chodiť do školy a zdravotnú starostlivosť, ktorá by pomohla zachrániť životy trom miliónom ľudí ročne.

Foto: unsplash/ Ben White

Štatistiky

Oxfam uvádza, že v posledných štatistikách vzalo do úvahy majetok 2 200 miliardárov z celého sveta a ich majetok vzrástol za minulý rok o 900 miliárd dolárov. To znamená, že zbohatli denne o 2,5 miliardy dolárov. Kým teda najbohatšia časť populácie zbohatla o 12 percent, tí najchudobnejší sa stali v priebehu minulého roka ešte o 11 percent chudobnejší.

Rok 2016 vs rok 2018

Ako sa líši rok 2018 oproti predchádzajúcim? V roku 2016 vlastnilo rovnaký podiel majetku 61 ľudí, v roku 2017 to bolo 43 ľudí a v roku 2018 stačilo už len 26 ľudí. Okrem toho, za posledných 10 rokov sa počet miliardárov zdvojnásobil. Nový miliardár pribudol na svete každý druhý deň a najbohatším mužom na svete sa stal Jeff Bezos s majetkom v hodnote 112 miliárd dolárov. Zdravotníctvo Etiópie, kde žije 105 miliónov ľudí, disponuje rozpočtom, ktoré predstavuje približne 1 percento Bezosovho majetku.

Foto: unsplash

Zväčšujúca sa priepasť

Matthew Spencer, ktorý stojí na čele Oxfamu sa vyjadril, že za posledné štvrťstoročie sa podarilo výrazne znížiť počet jedincov žijúcich v extrémnej chudobe, napriek tomu je však zväčšujúca sa priepasť medzi chudobou a bohatstvom desivá a stojí v ceste v boji proti chudobe. Spencer dodáva, že nie je spravodlivé, ak niekoľko jedincov má v rukách taký obrovský majetok, zatiaľ čo milióny ľudí na svete ledva prežívajú zo dňa na deň. Ľudia umierajú hladom a deťom sa nedostáva vzdelanie, ktoré by ich z biedy mohlo vytrhnúť.

Šanca na život

Takto to však byť nemusí. Spencer hovorí, že na svete je dostatok prostriedkov na to, aby mal každý v živote rovnakú šancu. Je však úlohou vlády, aby zabezpečila bezplatný prístup k veciam, ktoré by mali byť samozrejmosťou a môžu zabezpečiť kvalitnejší život miliónom ľudí, napríklad ku vzdelaniu a zdravotníctvu.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články