Foto: TASR - Ján Krošlák

Vicepremiér Kaliňák pre TA3 informoval o podrobnostiach.

Zdravotný stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je po stredajšom (15. 5.) atentáte naďalej vážny. Vicepremiér Robert Kaliňák potvrdil, že v pondelok a ani počas víkendu premiéra Roberta Fica ešte určite nebudú môcť prevážať do inej nemocnice.

Na dnešnej tlačovej besede pred Roosveltovou nemocnicou zhrnul, že premiér je pri vedomí, komunikuje obmedzene a jeho stav je naďalej vážny. „Neviem nájsť slová vďaky za to, že sa nám darí postupne blížiť k pozitívnej prognóze. Čo je veľmi dôležité, stav umožňuje regeneráciu. Pán premiér je pri vedomí, ale, samozrejme, so všetkými tými limitmi, ktoré takéto vážne zranenie reprezentuje,“ vyhlásil Kaliňák.

Ďalšiu operáciu premiéra Robert Kaliňák nepotvrdil. Včerajšia operácia išla „pod problém“, mala zabrániť komplikáciám. Stav je závažný, pretože reakcia organizmu na strelné poranenie je vždy veľmi vážna a rozhoduje prvých 4-5 dní. Vicepremiér dostal od premiéra súhlas na ďalšie riadenie vlády.

Zranenia sú extrémne bolestivé

V rozhovore pre TA3 Kaliňák zopakoval, že Fico je v stabilizovanom stave. Zo 4 poranení boli dve ťažké, jedno stredné a jedno ľahšie. Otázkou podľa vicepremiéra je, ako sa so zraneniami vyrovná organizmus. Včerajšia operácia odstránila všetky tkanivá, ktoré spôsobovali problém a uistili sa, že tá prvá bola vykonaná v poriadku. Komplikácie však ešte môžu nastať, tieto dni sú podľa neho rozhodujúce.

Viac o osobnej diskusii s premiérom neprezradil. Predali si len kľúčové informácie. Záťaž organizmu je podľa Kaliňáka obrovská, poďakoval sa však za všetky podporné správy. Na otázku, či má bolesti, odpovedal Robert Kaliňák, že toto zranenie je extrémne bolestivé, no premiér je odolný a pripravený. „Jeho telo reaguje nadštandardne silno“, doplnil.

Vicepremiér nešpecifikoval informácie o ďalšej operácii, nateraz ju neočakáva. Nekonkretizoval ani nič o prevoze do inej nemocnice. Robert Kaliňák bude o zdravotnom stave informovať aj zajtra.

Pred nemocnicou sa podľa TA3 udial aj nepríjemný incident, kedy nejaký muž pokrikoval po novinároch a obviňoval ich z toho, čo sa stalo. Napriek tomu, že zhromaždenie pred nemocnicou sa nemalo konať, prišlo množstvo ľudí (cca 100) s kyticami. Ľudia kričali „nech žije Fico“.

Uložiť článok

Najnovšie články